Wielki wybuch

"Encyklopedia nauki" jest programem skierowanym głównie do młodych odbiorców

Encyklopedie multimedialne już dawno stały się jednym z podstawowych rodzajów programów edukacyjnych. Pojawiają się kolejne produkty, przeznaczone dla różnych odbiorców i zaskakujące nowymi pomysłami. "Encyklopedia nauki" jest jednym z takich programów, skierowanym głównie do młodych odbiorców (chociaż i starsi znajdą tu z pewnością wiele ciekawych informacji).

"Encyklopedia nauki" została podzielona na cztery główne działy: matematykę, fizykę, chemię i biologię, z których każdy składa się z kilku części, opisujących najważniejsze zagadnienia danej gałęzi wiedzy - zarówno te podstawowe, jak i bardzo złożone, np. w dziale "Matematyka" możemy przeczytać o najprostszych działaniach arytmetycznych, jak również o podstawowych problemach teorii chaosu. Wiadomości są podane w prosty, bardzo przystępny sposób: doskonałym przykładem jest chociażby "przepis" na zbudowanie butelki Kleina.

Oprócz wymienionych działów encyklopedia zawiera także kilka multimedialnych atrakcji, np. zestaw filmów, modele wybranych związków chemicznych czy materiał o położeniu Ziemi we wszechświecie, a także ciekawą "maszynę", dzięki której możemy obejrzeć kolejne powiększenia wybranych obiektów (liścia, mszycy, metalu, polimeru, ceramiki i minerału), aż do poziomu kwarków. Mamy również do dyspozycji swoisty multimedialny układ okresowy pierwiastków, w którym możemy odnaleźć nie tylko najważniejsze cechy danego pierwiastka, ale także pochodzenie jego nazwy, zastosowanie w technice itd. Encyklopedia jest wzbogacona o biografie największych uczonych. Gdy znudzi nas już bierne przyswajanie wiedzy, możemy sprawdzić swoje wiadomości w quizie.

Obsługa aplikacji jest prosta i nie sprawia kłopotów, również oprawa graficzna jest bez zarzutu. Poruszanie się w gąszczu informacji ułatwia indeks i lista odwiedzanych ostatnio miejsc. Z poziomu programu możemy połączyć się ze stroną WWW wydawnictwa Opitmus Pascal Multimedia. Trudno znaleźć wady tego produktu. W przeciwieństwie do innych encyklopedii multimedialnych, brak tutaj elementów zabawy - nawet quiz wygląda dosyć poważnie. Trudno to jednak uznać za wadę - "Encyklopedia nauki" jest przeznaczona dla tych, którzy rzeczywiście chcą wiedzieć więcej. Program będzie działał już na 486 DX z 8MB RAM i CD-ROM 2x (Windows 95/98).