Wielkie cięcia

Amerykańskie dotcomy zmuszone są do masowego zwalniania pracowników.

Amerykańskie firmy typu dotcom, po ostrym spadku kursów akcji, zostały zmuszone do poważnego ograniczenia kosztów prowadzenia działalności. Przejawia się to między innymi masowymi zwolnieniami pracowników.

Tylko w październiku pracę w tego typu firmach straciło 5,7 tys. osób, w listopadzie natomiast prawie 9 tys., czyli 55% więcej. Według szacunków firmy Gray & Christmas, już w tym roku z dotcomów zwolniono ponad 31 tys. osób. Badania objęły 383 firmy z tej branży w USA. Największych cięć dokonują firmy finansowe i konsultingowe, które zwolniły ok. 12,5 tys. pracowników. Następne to duże internetowe firmy handlowe (8 tys. zwolnionych). Rekordzistami są: dostawca Internetu ZipLink (zwolniono 80% z 1000-osobowej załogi), serwis finansowy TheStreet.com (111 osób), agencja reklamowa 24/7 Media (2000 osób) oraz Internet Capital Group (35% zatrudnionych).

"Akcje nadal tanieją i po tradycyjnym wzroście w okresie Bożego Narodzenia nastąpi kolejny spadek wartości aktywów w tej branży, a to będzie oznaczać, że w styczniu nastąpi kolejna fala zwolnień w dotcomach" - powiedział John Challenger z Gray & Christmas.


Zobacz również