Wielkie granie

Nie jest to gra przeznaczona dla amatorów strzelaniny FPP, przygody, strategii RTS czy gier sportowych. Niech zasiądą do niej fanatycy nie liczący się z czasem! Czeka na nich świat RPG przeniesiony do komputera - Baldur's Gate!

Nie jest to gra przeznaczona dla amatorów strzelaniny FPP, przygody, strategii RTS czy gier sportowych. Niech zasiądą do niej fanatycy nie liczący się z czasem! Czeka na nich świat RPG przeniesiony do komputera - Baldur's Gate!

Wielkie granie
Od niedawna bardzo popularne w Polsce stają się gry fabularne. W sklepach dostępne są zestawy plansz, figurek, kart i innych akcesoriów do RPG (Role Playing Game). Aby zabawa "wypaliła", niezbędne jest zgromadzenie w jednym miejscu kilku maniaków z bujną wyobraźnią. A o tym, jak trudno spotkać się w określonym czasie z więcej niż jedną osobą na kilka godzin, nie muszę chyba tłumaczyć.

Wielkie granie
Szansą dla samotnych na zakosztowanie życia w wyimaginowanym świecie jest najobszerniejsza, jak dotąd, komputerowa gra RPG - Baldur's Gate. Już sam fakt, że zajmuje aż 5 płyt CD-ROM wróży niezłą zabawę. A w dodatku została w pełni spolonizowana wraz z dialogami. Postaciom głosów użyczyli znani aktorzy: Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski, Krzysztof Kowalewski, Gabriela Kownacka, Marian Opania, Jan Piechociński i Wiktor Zborowski. Razem z programem otrzymujesz obszerną instrukcję obsługi wraz z opieczętowaną mapą świata RPG Forgotten Realms i książkę fantasy "Morze Piasków", która pozwoli Ci jeszcze lepiej wejść w atmosferę świata FR.

Baldur's Gate wyposażono w dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach wysokorozdzielczą grafikę z 16 mln kolorów. Animacji otoczenia także nie można nic zarzucić (zmieniająca się pogoda, zjawiska atmosferyczne, oświetlenie zależne od pory dnia w grze). Również postać bohatera zmienia się po założeniu przez niego zbroi czy innego ubioru.

Zanim rozpoczniesz, powinieneś starannie wybrać bohatera, poznać jego wady i umiejętności. Od tego będzie zależało powodzenie w grze. Możesz też skorzystać z gotowych profili bohaterów oferowanych przez komputer.

Wielkie granie
Zaczynasz jako przybrany syn potężnego maga Goriona, mieszkającego w Candlekeep. Po dwudziestu latach względnego spokoju, w poczuciu wielkiego zagrożenia Gorion nakazuje Ci przygotować się do podróży. Wkrótce zostaje zabity, więc jesteś zdany wyłącznie na własne siły i pomoc napotkanych ludzi. Twoim celem jest odkrycie tajemniczego zagrożenia.

Podróżując po świecie Forgotten Realms, odwiedzisz różne wsie i miasta, w tym największe, tytułowe Baldurs's Gate. Spotkasz wielu dobrych ludzi, którzy za drobną przysługę chętnie udzielą informacji. Niektórzy podarują Ci jakiś przedmiot czy zaklęcie, a nawet dołączą do Ciebie.

Spotkasz też wielu wrogów na swojej drodze. Potrzebna będzie dobra broń, zbroja i umiejętność walki. Nie zaszkodzi także poznać tajniki magii.

Gra jest prosta w obsłudze dzięki dobrze pomyślanemu interfejsowi użytkownika oraz podpowiedziom oferowanym przez mnichów, których spotkasz, chodząc po mieście.

Wielkie granie
Teren rozgrywki jest wręcz olbrzymi (10000 lokacji). Kiedy uda Ci się ukończyć grę, zabijając mordercę ojca (a nie nastąpi to szybko), masz możliwość wyeksportowania danych o drużynie do pliku, a kiedy zostanie wydany dodatek BG, możesz kontynuować ze zdobytym wcześniej doświadczeniem i wierną drużyną.

Walka w pojedynkę jest trudna, zwłaszcza gdy przychodzi walczyć z wieloma stworami. Zapanowanie jednak nad umiejętnościami każdego członka drużyny może być równie kłopotliwe. Baldur's Gate oferuje możliwość skorzystania z sieci, dzięki czemu gra staje się bardziej atrakcyjna.

Muszę przyznać, że początkowo podchodziłem do BG z pewną rezerwą. Szczególnie zniechęcało mnie generowanie profilu bohatera. Jednak z chwilą rozpoczęcia gry zostałem stracony dla świata na dobrych kilkanaście godzin. Nie ukrywam, że znaczny wpływ na to ma polska wersja językowa, gdyż anglojęzyczna może się okazać zbyt trudna, nawet dla osób znających bardzo dobrze język angielski. Jedyną niedogodnością jest duża liczba płyt CD-ROM, które co jakiś czas należy zmieniać. O wiele przyjemniej i łatwiej byłoby, gdyby gra znajdowała się na jednej płycie.