Wielkie łatanie Microsoftu

Koncern z Redmond udostępnił grudniowy pakiet uaktualnień i poprawek dla swoich produktów. Zawiera on 7 patchy, usuwających w sumie 11 błędów w aplikacjach Microsoftu - m.in. przeglądarce Internet Explorer, odtwarzaczu Windows Media Player oraz w Visual Studio 2005.

Wśród najnowszych łat nieoczekiwanie znalazło się uaktualnienie rozwiązujące ujawniony w ostatnią niedzielę problem z Windows Media Playerem (okazało się, iż zawiera on błąd umożliwiający zdalne zaatakowanie komputera) - jeszcze w poniedziałek koncern informował, że luka prawdopodobnie nie zostanie załatana w tym miesiącu. Nie usunięto za to dwóch innych ujawnionych ostatnio błędów w aplikacji MS Word (pisaliśmy o nich m.in. w tekście "Użytkownicy Worda zagrożeni").

Z początkowych zapowiedzi koncernu wynikało, że uaktualnień będzie w tym miesiącu tylko 6 - przedstawiciele Microsoftu przyznają, iż decyzję o uzupełnieniu pakietu o łatę dla WMP (oznaczoną jako "krytyczną") podjęto w ostatniej chwili.

Wśród grudniowych patchy znalazł się także jeden przeznaczony dla przeglądarki Internet Explorer - usuwa on z niej w sumie 4 różne błędy, w tym jeden "krytyczny". Kolejne uaktualnienie ("ważne") przeznaczone jest dla systemu Windows (usuwa ono błąd w module odpowiedzialnym za obsługę protokołu Simple Network Monitoring Protocol - SNMP). Ostatni patch - również "krytyczny" - łata błędy w zabezpieczeniach Visual Studio 2005.

Najprostszym sposobem zainstalowania udostępnionych właśnie uaktualnień jest skorzystanie z mechanizmu Microsoft Update.