Wielkie łaty


Łatwiejsze administrowanie

Wielkie łaty

Windows Vista po zainstalowaniu Service Pack 1 z wyglądu praktycznie się nie zmieni.

Po zainstalowaniu SP1 BitLocker umożliwi zaszyfrowanie dowolnej partycji. Dotychczas pozwalał wyłącznie na zaszyfrowanie partycji systemowej C:. Poza tym SP1 usuwa problem z drukowaniem z poziomu usług terminalowych, rozszerza funkcjonalność narzędzia Network Diagnostic o rozwiązywanie typowych problemów ze współdzieleniem plików oraz daje kontrolę nad tym, które partycje Disk Defragmenter ma defragmentować automatycznie.

Oprócz tego Windows Vista SP1 usunie konsolę Group Policy Management, służącą do zarządzania zasadami grupy. Zamiast niej domyślnie używanym narzędziem stanie się przystawka GPEdit.msc. Ma to uprościć konfigurację tej opcji.

Zmiany pojawią się jeszcze w licencji użytkownika (Windows EULA, End-User License Agreement). Użytkownik będzie musiał zaakceptować ją podczas instalacji SP1. Na razie nie wiadomo, co Microsoft zmieni, być może będą to zapisy dotyczące instalacji Windows Visty w wirtualnych maszynach.

Jak wynika z naszej wyliczanki, zmiany wprowadzane przez SP1 nie są rewolucyjne. Początkowo Microsoft chciał jeszcze umieścić w SP1 aktualizację do Media Center, ale zrezygnował. Dlatego z punktu widzenia użytkownika domowego nie przyniesie żadnych istotnych poprawek. Ma to swoją dobrą stronę - SP1 zachowuje kompatybilność aplikacji działających w Windows Viście.

Instalacja SP1

Wielkie łaty

Service Pack 1 przyspieszy kopiowanie plików w Windows Viście.

Aktualizacja Visty do wersji SP1 będzie możliwa na dwa sposoby. Pierwszy to instalacja ekspresowa, wymagająca połączenia z Internetem. Komputer pobiera z serwerów Microsoftu tylko niezbędne komponenty, ok. 50 MB. Nie wymaga to uprawnień administratora. Jeśli natomiast zdecydujesz się na instalację w trybie offline, musisz dysponować kompletnym SP1, a ten zajmuje aż 1 GB. Tak gigantyczny rozmiar wynika z umieszczenia w jednym pakiecie wszystkich wersji językowych. Dodatkowo musisz mieć na dysku wolne od 7 GB (wersja x86) do 12 GB (wersja x64). Po trzech restartach i ukończeniu instalacji to miejsce jest zwalniane.

Wspólne łaty

Jak już wspomnieliśmy, Windows Vista i Windows Server 2008 mają bardzo wiele wspólnych elementów. Mniej więcej połowa ich kodu jest identyczna. Druga połowa to dodatkowe wyposażenie, dobrane pod kątem wymagań użytkowników końcowych (Windows Vista) lub zastosowań serwerowych (Windows Server 2008). Dlatego Microsoft uznał, że od przyszłego roku będzie równocześnie publikować poprawki do obu systemów. Zapowiedzią tego jest planowane ukończenie w jednym terminie wersji RTM (nie mylić z premierą produktu) SP1 do Visty i Windows Server 2008.

Windows XP SP3

Wielkie łaty

Windows XP SP3 beta udostępniony wąskiemu gronu testerów wyciekł do Internetu.

Anonsując Service Pack 1 do Visty, Microsoft poinformował, że w przyszłym roku wypuści Service Pack 3 do Windows XP. Na razie informacje na ten temat są skąpe. Na pewno będzie zawierał wszystkie aktualizacje od premiery SP2, ale w odróżnieniu od swojego poprzednika, nie wniesie aż tak znaczących zmian. Ma to jedną zaletę - nie będzie problemów ze zgodnością aplikacji w systemie zaktualizowanym do SP3.

Wiadomo też, że będzie zawierał klienta Network Access Protection (NAP). Jest to opracowana przez Microsoft technologia kontroli dostępu do sieci. Umożliwia sprawdzenie poziomu zabezpieczeń komputera zanim zostanie do niej dopuszczony. Przykładowo, NAP przegląda zainstalowane łaty i jeśli stwierdzi poważne braki, zablokuje dostęp do sieci. Microsoft podaje, że będzie to najważniejsza zmiana w SP3, ale z punktu widzenia domowego użytkownika nieistotna.

Oprócz tego ma się zmienić sposób aktywacji Windows XP na znany z Windows Visty. Zanim użytkownicy wykonają tę czynność, będą mogli korzystać z systemu przez 30 dni.

Długie narodziny

Trzeci Service Pack do Windows XP miał pojawić się już w 2005, następnie w 2006 roku. Kolejne daty to koniec 2006 r. i rok 2007. Obecnie podawany termin to pierwsza połowa 2008 r. Taką informację można znaleźć m.in. na stroniehttp://www.microsoft.com/windows/lifecycle/servicepacks.mspx , ale niewykluczone, że data jeszcze się zmieni. Jedno jest pewne - SP3 będzie gotowy dopiero po premierze Windows Vista SP1. Przypomnijmy jeszcze, że SP1 do Windows XP pojawił się już w 2002 roku, niespełna rok po premierze, a SP2 w 2004 roku. Jednak wydaje się przesądzone, że SP3 w końcu ujrzy światło dzienne.

Co w becie piszczy

Na początku sierpnia Microsoft udostępnił wersję beta SP3 bardzo wąskiemu gronu testerów. Testy na większą skalę powinny trwać od połowy września, gdy z kolejną betą SP3 zapoznają się subskrybenci serwisów MSDN i TechNet. Nam udało się dotrzeć do tej edycji z początków sierpnia. Plik ma 340 MB i zawiera tylko angielską wersję językową. Jest tak duży, bo są w nim poprawki ok. 900 problemów, naprawianych przez pojedyncze aktualizacje udostępnione od czasu premiery SP2, i kilka innych udoskonaleń. Podczas rozpakowywania zapisuje swoje pliki w katalogu C:\Windows\ServicePackFiles\i386. W sumie jest w nim 2900 plików zajmujących nieco ponad 550 MB na dysku.

SP3 beta aktualizuje pulpit zdalny do wersji 6.1. System obsługuje szyfrowanie WPA2 bez konieczności dodatkowych instalacji. Niektóre serwisy internetowe informowały, że SP3 będzie zawierać także mechanizm UAC (kontrola kont użytkownika), ale nie natrafiliśmy na jego ślady. Zresztą, jest mało prawdopodobne, żeby Microsoft zdecydował się na taki krok. Wprowadzenie UAC do Windows XP wymagałoby poważnych zmian w systemie, a poza tym odbierałoby jeden z argumentów za przechodzeniem na Windows Vistę. Natomiast finalna wersja SP3 powinna zawierać przeglądarkę Internet Explorer 7 i odtwarzacz Windows Media Player 11.

Podsumowując, użytkownik domowy nie znajdzie w SP3 praktycznie nic ponad to, co było w opublikowanych dotychczas aktualizacjach. Także Internet Explorer 7 czy Windows Media Player 11 można od dawna zainstalować w Windows XP. Jedyna istotna nowość, Network Access Protection (NAP), to technologia dla dużych korporacji, działająca w sieciach z Windows Server 2008.

SP3 to ostatnia tak duża aktualizacja Windows XP. Microsoft zapowiada, że będzie świadczyć pomoc techniczną dla użytkowników tego systemu do kwietnia 2009 roku. Można przypuszczać, że duża popularność Windows XP skłoni Microsoft do przesunięcia tej daty.