Wielkie plany NEC

NEC w większym niż obecnie stopniu zajmie się dostawą usług internetowych i tworzeniem sieciowych aplikacji.

NEC - drugi co do wielkości producent półprzewodników na świecie, a także (jako właściciel spółki Packard Bell NEC) czołowy sprzedawca sprzętu i oprogramowania - przekształca się w dostawcę usług internetowych i twórcę sieciowych aplikacji. W związku z tą reorganizacją, zakrojoną na szeroką skalę, NEC od kwietnia 2000 r. podzieli się na trzy jednostki operacyjne skupiające swą działalność na oddzielnych aspektach Internetu. Podstawą ma być NEC BiGlobe service, mający już 3 miliony subskrybentów.

“Zamierzamy uczynić BiGlobe największym dostawcą i największym portalem w Japonii” - powiedział Koji Nishigaki, prezes NEC-a. NEC Solutions skupi się na dostawach sprzętu dla firm oraz usługach dla korporacji, NEC Electron Devices zaś pozostanie przy wytwarzaniu półprzewodników.

Firma ma nadzieję, że w pierwszym roku po przekształceniu jej dochody wyniosą 2,3 tryliona jenów (ok. 20 mld USD). Ponadto, według oświadczenia prezesa NEC-a, Koji Nishigaki, i szefa Intela, Craiga Barretta, obie firmy zamierzają połączyć swe wysiłki w celu „lepszego wykorzystania Internetu”.

Bezpośrednim przykładem tego, że firma istotnie ma poważne plany związane z Internetem, jest jej najnowszy produkt pozwalający na bezpośrednie tłumaczenie mówionego języka japońskiego na język angielski i odwrotnie (w czasie rzeczywistym). Bazę słownikową systemu, zawierającą 50 tys. słów, bazę gramatyczną oraz syntezator głosu NEC zaprezentuje w przyszłym miesiącu na genewskich targach Telecom ‘99 + Interactive ‘99.

Więcej informacji: www.nec.co.jp, www.intel.com