Wielkie podzielenie

Dostrzegając stopniowy zmierzch ery tradycyjnych desktopów, Compaq stawia na NetPC.

Firma Compaq restrukturyzuje dział komputerów PC, dzieląc go na dwie jednostki. Jedna będzie zajmować się tanimi komputerami internetowymi i bezprzewodowymi urządzeniami przenośnymi, druga natomiast skupi się na rozwijaniu tradycyjnych desktopów. Kierownictwo firmy sądzi, iż w przyszłym roku udział niedrogich komputerów sieciowych w ogólnej sprzedaży komputerów PC przez Compaq osiągnie ok. 20%. Następne dwa, trzy lata mają przynieść wzrost tej wartości do ok. 60%.

Producent rozważa także możliwość budowania urządzeń na bazie platform alternatywnych do "Wintel" - jednak w żadnym razie nie zamierza rezygnować ze współpracy z Intelem i Microsoftem, zapowiadając, iż najnowsze desktopy i serwery Compaqa będą zbudowane przy współpracy tych producentów. Pierwszy internetowy komputer Compaqa - zwany iPaq - będzie wykorzystywał procesory Pentium III lub Celeron i system Windows. Ma się on pojawić na rynku w I kwartale 2000 r., a jego cena została już wstępnie ustalona na 499 USD.

Compaq, podpierając się wieloma analizami rynkowymi, jest przekonany, że na korporacyjnym rynku komputerów PC dokona się wkrótce rewolucja. Tradycyjne desktopy ustąpią miejsca mniejszym, tańszym oraz mniej skomplikowanym w obsłudze urządzeniom, oferującym to, co najbardziej istotne - dostęp do sieci.

Więcej informacji: www.idg.net