Wielkie rosyjskie fuzje

Wartość rosyjskich transakcji fuzji i przejęć osiągnęła w ubiegłym roku rekordową wysokość 71 mld USD - wynika z raportu Ernst & Young.

Aktywność na rynku fuzji i przejęć wzrosła o 41%, co czyni Rosję największym tego typu rynkiem we Wspólnocie Niepodległych Państw. Najwięcej transakcji przeprowadzono w branży górniczej i metalurgicznej, po raz pierwszy ich wartość przekroczyła wartość fuzji i przejęć w branży ropy i gazu. Inne aktywne sektory to usługi finansowe, media i handel detaliczny.

Wzrost rynku fuzji i przejęć jest poparty wzrostem gospodarczym, który w ciągu ostatnich 7 lat wynosił średnio ponad 6,6% rocznie. Rosnący popyt wewnętrzny jest też coraz większym wabikiem dla zagranicznych inwestorów. Zagraniczne firmy kupiły w 2006 roku rosyjskie przedsiębiorstwa za 13,7 mld USD, niemal podwajając kwotę z 2005 roku.

Największą transakcją dokonaną z udziałem zagranicznych podmiotów był zakup przez chińską spółkę Sinopec i rosyjską Rosneft akcji rosyjskiego koncernu paliwowego Udmurtneft.

Największą umową w ubiegłym roku była trójstronna fuzja firm Rusal, Sual i części szwajcarskiej spółki Glencore. Powstał największy na świecie producent aluminium, złożony jedynie z przedsiębiorstw prywatnych. W 2005 roku największą umową było przejęcie przez państwowy Gazprom firmy paliwowej Sibneft.

Udział firm państwowych w transakcjach fuzji i akwizycji pozostał wysoki (23% wszystkich umów), choć o połowę niższy niż rok wcześniej.

Zakupy dokonywane przez rosyjskie firmy za granicą osiągnęły w ubiegłym roku wartość 11,4 mld USD.