Wielkie zmiany Google Play Store! Deweloperzy będą zachwyceni

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i mają przynieść korzyści wielu twórcom aplikacji, takim jak Spotify czy Bumble.

Źródło: 9to5google.com

Google podaje, że planuje obniżyć prowizję, którą pobiera od aplikacji opartych na subskrypcji. Obecnie prowizja ta wynosi 30%, a z początkiem 2022 roku zostanie obniżona do 15%. Dotyczące tej obniżki ogłoszenie pojawia się po krytyce regulatorów i deweloperów aplikacji na strukturę opłat w sklepie Google Play. W poście na blogu, Google pisze, że dokonało bardzo "ważnych zmian", a nowa struktura wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

To najnowsze ustępstwo przychodzi po tym, jak Google zmniejszyło swoją prowizję - również do 15% z 30% - dla pierwszego miliona dolarów w przychodach uzyskanych przez twórców aplikacji ze sprzedaży w sklepie Google Play rocznie. Zmiany te zostały wprowadzone w marcu, kilka miesięcy po tym, jak Apple dokonało podobnego ruchu w listopadzie ubiegłego roku w Apple store.

Zobacz również:

Ebooki i usługi streamingu muzyki na żądanie również otrzymają obniżoną opłatę serwisową w wysokości 10%. Największe gry nie będą korzystać z najnowszej zmiany polityki, ponieważ mają tendencję do polegania na płatnościach bezpośrednio w aplikacji w przeciwieństwie do subskrypcji. Zamiast tego, aplikacje do gier będą podlegać 15% prowizji za pierwszy zarobiony milion dolarów, a następnie będą podlegać 30% prowizji.

Firmy, które tworzą aplikacje dla sklepu Google Play z zadowoleniem przyjęły tę wiadomość. Według firmy analitycznej Sensor Tower, Google zebrał 11,6 miliarda dolarów z zakupów w aplikacjach na całym świecie w 2020 roku z wydatków w sklepie Google Play w wysokości 38,8 miliarda dolarów.

Sprawdź również: Ranking: najlepsze VPN 2021. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?