Wielkoformatowe drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe o formacie A3+ i większym są relatywnie niedrogie i zapewniają wydruki o bardzo wysokiej jakości. Digit sprawdza, jakie modele tych urządzeń będą najlepsze dla fotografików i ilustratorów.


Drukarki atramentowe o formacie A3+ i większym są relatywnie niedrogie i zapewniają wydruki o bardzo wysokiej jakości. Digit sprawdza, jakie modele tych urządzeń będą najlepsze dla fotografików i ilustratorów.

Drukarki atramentowe to praktycznie jedyny wybór, jeśli chcemy uzyskać jakość fotorealistyczną wydrukowanych zdjęć. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować szybki postęp w zakresie jakości, czasu drukowania i odporności na blaknięcie wydruków. Również ceny tego typu drukarek spadły, dzięki czemu są one bardziej dostępne dla wielu użytkowników.

Wydaje się, że osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią nie powinny zastanawiać się nad drukarkami w formacie A4, choć zapewniają one podobne funkcje jak większe modele. Choć największą popularnością w dalszym ciągu cieszą się mniejsze formaty zdjęć, coraz więcej zleceń wymaga wydruków na papierze o rozmiarze A3+, a nawet A2+.

Wielkoformatowe drukarki atramentowe

Porównanie testowanych produktów

Prędkość wydruku jest dość podobna niezależnie od formatu używanego urządzenia. Stosowane są również podobne pojemniki z tuszem, dzięki czemu koszt pojedynczego wydruku nie rośnie znacząco wraz ze zmianą formatu. Producenci zorientowali się jednak, że użytkownicy większych drukarek mają inne wymagania niż posiadacze tańszych modeli. Z tego powodu większość urządzeń dla profesjonalistów nie obsługuje standardu PictBridge, ani nie jest wyposażona w czytniki kart pamięci lub monitory LCD. Obecność takich funkcji jednoznacznie wskazuje, że dane urządzenie jest przeznaczone raczej na rynek konsumencki.

Coraz mniejszą rolę odgrywają również kwestie wielkości kropli atramentu lub liczby używanych tuszy. Dzieje się tak, gdyż nie zawsze drukarka cechująca się najmniejszymi porcjami atramentu, najwyższą rozdzielczością i największą liczbą kolorowych tuszy zapewnia najlepsze wyniki. Oczywiście wszystkie te czynniki są ważne, ale na jakość wpływają również inne elementy.

W celu zwiększenia rozdzielczości stosowane są różne techniki nakładania warstw, ale na podstawie suchych danych technicznych nie możemy stwierdzić, jakie zaawansowane funkcje są oferowane przez sterownik urządzenia.

Język kolorów

Drukowanie atrakcyjnych zdjęć czarno-białych wymaga co najmniej dwóch czarnych atramentów o różnej gęstości. Bardzo często możliwa jest także wymiana czarnego tuszu w celu drukowania na papierze błyszczącym lub matowym, co pozwala uzyskać głębsze, pełniejsze odcienie czerni na papierze matowym. Tusze przeznaczone do drukowania na matowym papierze są też bardziej odporne na proces "brązowienia".

Najważniejszym czynnikiem dla wszystkich użytkowników urządzeń tego typu jest oczywiście dokładność i spójność kolorów. Nie można jednak zapominać o kwestiach finansowych. Większe studio może sobie pozwolić na zakup drukarki/proofera formatu A1, takiego jak Canon Bubble Jet W6400 lub HP Designjet 130, szczególnie jeśli wymagane są wydruki o wysokiej rozdzielczości. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto też przyjrzeć się fizycznym rozmiarom urządzenia, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca w studiu. Na jakie czynniki warto jeszcze zwracać uwagę? Producenci starają się przyciągnąć klientów, oferując szereg dodatkowych opcji, takich jak programowy RIP, większy zapas atramentów lub automatyczne podajniki rolkowe. Warto także zwrócić uwagę, czy możliwe jest podłączenie drukarki do sieci Ethernet lub praca w trybie bezprzewodowym.

Do testów wybraliśmy osiem urządzeń o formacie od A1 do A3+, które są przeznaczone dla użytkowników dysponujących różnymi środkami.

Można powiedzieć, że wszystkie testowane drukarki zapewniają jakość wydruku, która będzie odpowiednia nawet dla bardzo wymagającego fotografika lub studia graficznego.

Metodologia testów

Każda drukarka została przetestowana przy użyciu zdjęć z pakietu Kodak Professional Color Management Check-up Kit, które były drukowane z programu Adobe Photoshop CS z użyciem dostarczonego sterownika drukarki i odpowiednich profilów papieru (bądź za pomocą programowego RIP-a). Jedynie te drukarki, które cechowały się znacznym odchyleniem od wydruku referencyjnego, zostały skalibrowane za pomocą spektrofotometru X-Rite DP-45 Color Autoscan i narzędzia Colour Confidence Print Profiler 2.0.

Wykres prezentujący potencjalną gamę kolorów profilu ICC każdej drukarki został wygenerowany za pomocą narzędzia Chromix ColorThink 2.1.2.

Canon imageprograf W6400

Format: A1

Cena: 11 700 zł

Producent: Canon

Kontakt:http://www.canon.pl

Wielkoformatowe drukarki atramentowe

Co ciekawe, w ofercie wielkoformatowych urządzeń firmy Canon brakuje drukarki o formacie A2+. Nowa drukarka imageprograf W6400 stanowi jednak uniwersalne rozwiązanie drukujące, które umożliwia wydruki zarówno na arkuszach A4, jak i na rolkach o szerokości 24 cali i maksymalnej długości 30 m.

Podobnie jak w przypadku modelu BW W2200, pojedyncza głowica drukująca może być wymieniana przez użytkownika. Biorąc pod uwagę jej cenę, która dochodzi nawet do 1/5 ceny całej drukarki, warto obchodzić się z nią delikatnie. Na szczęście pomaga w tym wiele wbudowanych zabezpieczeń, takich jak funkcja odcinania redukująca ilość kurzu w niektórych typach "podejrzanych papierów".

Niewielki panel LCD po prawej stronie obudowy wyświetla informacje o stanie drukowania i pojemników z tuszem, ale więcej informacji jest dostępnych przez sterownik urządzenia. Z drukarką jest RIP programowy, dzięki czemu można uzyskać większą kontrolę nad kolorami, a także zachować ich spójność. Zestaw pigmentowych tuszów w sześciu kolorach zapewnia wydruki o wysokiej jakości, które według producenta mają trwałość ponad 100 lat. Pojedyncze pojemniki z tuszem o wysokiej pojemności można wymieniać nawet w czasie drukowania bez utraty jakości.

Chociaż drukarka imageprograf W6400 (podobnie jak inne urządzenia tego typu) jest często postrzegana jako proofer dla studia graficznego, Canon promuje ją jako urządzenie odpowiednie dla profesjonalnych fotografików. Jest to całkowicie uzasadnione, gdyż jakość wydruków jest bardzo wysoka, a szybkość drukowania jej nie ustępuje.

Wydruk fotograficzny A1 o najlepszej jakości może być gotowy w czasie o połowę krótszym niż w przypadku drukarki HP Designjet 130nr. Jedynie wydruki czarno-białe były gorsze od tych, które są zapewniane przez zestaw atramentów Epson UltraChrome K3.

Podsumowując, warto rozważyć zakup tego urządzenia, jeśli tylko budżet na to pozwala. Canon imageprograf W6400 to z pewnością jedna z najlepszych drukarek w naszym teście.

Canon Bubble Jet W2200

Format: A3+

Cena: 10 200 zł

Producent: Canon

Kontakt:http://www.canon.pl

Wielkoformatowe drukarki atramentowe

Podobnie jak model Bubble Jet i9950, drukarka W2200 to szerokoformatowe urządzenie, które może drukować na różnych nośnikach o maksymalnym formacie A3+. Jest ona przeznaczona dla studiów graficznych i zakładów usługowych, umożliwiając pracę pod dużym obciążeniem i pełniąc funkcję proofera. Model świetnie sprawdza się również jako drukarka fotograficzna.

Biorąc jednak pod uwagę cenę, która przekracza 10 tysięcy złotych, to urządzenie jest dość drogie w porównaniu z innymi modelami Canona dla wymagających użytkowników. Drukarka nie została wyposażona w czytnik kart pamięci ani możliwość drukowania na płytach CD, ale za to producent dołączył RIP programowy EFI Designer Edition, który może być przydatny w wielu zastosowaniach. Z kolei narzędzie Digital Photo Pro umożliwia edycję i retuszowanie zdjęć.

Za podajnikiem papieru ukryty jest zestaw sześciu pojemników z tuszem. Pojemniki mają wysoką pojemność (130 ml), dzięki czemu możliwe jest długie drukowanie bez większych przerw. Nie jest możliwe użycie podajnika rolkowego. Duży pojemnik na papier poniżej tacy odbiorczej umożliwia załadowanie do 250 arkuszy papieru A3+. Opcjonalny podajnik podwaja tę wartość.

Drukarka jest wyposażona w dużą liczbę złączy - oprócz tradycyjnego portu szeregowego i portu USB dostępne jest złącze FireWire (przeznaczone dla Macintoshy pracujących pod kontrolą systemu Mac OS X) oraz wbudowany interfejs Ethernet.

Drukarka Bubble Jet i9950 jest wyjątkowo cicha, a także szybka i elastyczna. Jakość wydruków jest doskonała. Zdjęcia cechują się zaskakująco dobrym poziomem szczegółów i płynnymi przejściami między odcieniami. Nawet zdjęcia czarno-białe były pozbawione nieoczekiwanych przebarwień i ograniczonych przejść tonalnych.

Podsumowując, jedyną poważną wadą tej drukarki jest zbyt wysoka cena.