Wielofunkcyjne drukarki Kodaka

W ofercie firmy Kodak pojawiły trzy modele wielofunkcyjnych drukarek atramentowych z serii EasyShare, oznaczone numerami 5100, 5300 i 5500. Drukarki wykorzystujące technologię druku pigmentowego mają być odpowiedzią firmy na trzy największe bolączki użytkowników - wysokie ceny atramentów, nietrwałość kolorów na wydrukach oraz niewygodę obsługi. Co ciekawe, są to pierwsze drukarki typu "all in one" w ofercie tego producenta, który celował do tej pory w rynek wydruków profesjonalnych bądź całkowicie amatorskich.

EasyShare 5100 oprócz drukowania dokumentów może je także skanować i kopiować. Drukuje dokumenty z prędkością 32 (czerń/biel) i 22 stron na minutę (w kolorze). Wydruki zdjęć pocztówkowych uzyskiwane są po 28 sekundach. System druku opiera się na 6-kolorowej technologii pigmentowej (2 pojemniki). Pojemność podajnika papieru wynosi 100 arkuszy. Wymiary urządzenia wynoszą 47,8 x 37,3 x 22,4 cm, a waga - 9,5 kg.

Cena: ok. 149 dolarów.

Wielofunkcyjne drukarki Kodaka

Kodak EasyShare 5100

EasyShare 5300 również oferuje funkcje drukowania, kopiowania i skanowania dokumentów. Od poprzedniego modelu różni się jednak zastosowaniem 3-calowego kolorowego wyświetlacza, ułatwiającego kontrolowanie procesu drukowania i np. kadrowanie fotografii. Dodatkowo wyposażona została w czytnik kart pamięci. Prędkości druku dokumentów są identyczne, jak w modelu EasyShare 5100.

Wymiary: 47,8 x 37,3 x 22,4 cm; waga - 9,5 kg; cena - ok. 199 dolarów

EasyShare 5500, oprócz podobnych prędkości drukowania, skanowania i kopiowania co modele opisywane powyżej, charakteryzuje się 2,4-calowym wyświetlaczem, czytnikiem kart pamięci, możliwością druku dwustronnego oraz automatycznym podajnikiem o pojemności 35 arkuszy, ułatwiającym kopiowanie, skanowanie i wysyłanie faksów.

Cenę urządzenia ustalono na ok. 299 USD.

Wszystkie modele wyposażono w obsługę interfejsu USB (po 2 porty USB 2.0)

Ekonomia i wygoda

Znane są również ceny katridży z atramentami do drukarek. Pojemnik z czarnym tuszem będzie kosztował w granicach 10, a z kolorowym - 15 USD. Mają obniżyć się także koszty wydruków - Kodak zapowiada, że aż dwukrotnie w porównaniu z ofertą konkurencji (HP, Canon).

Urządzenia wyposażone zostały w specjalne czujniki odczytujące kod umieszczony na odwrotnej stronie papieru do drukarki (oczywiście marki Kodak), dzięki czemu rozpoznają rodzaj papieru i automatycznie wybierają optymalne tryb drukowania. Same też sprawdzają, czy papier włożony do podajnika jest matowy czy błyszczący.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników taka automatyzacja zadań może być znacznym ułatwieniem, ale dla doświadczonych drukarzy-domatorów niemożność manualnego wyboru trybu jakości drukowania może stanowić istotny minus.

W marcu br. drukarki trafią do sprzedaży w USA, w maju - na innych rynkach, europejskim.

Więcej informacji: Kodak