Wielofunkcyjne urządzenia drukujące


 Laserowy kolor

Jeszcze do niedawna laserowe urządzenia drukujące były duże i nieporęczne. Teraz dzięki wykorzystaniu bardziej innowacyjnych  mechanizmów drukujących do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń w różnych rozmiarach. To wbrew powszechnej opinii istotna cecha, ponieważ coraz częściej z uwagi na spadające ceny, tego typu urządzenia wybierane są przez osoby prowadzące niewielkie firmy, często w miejscu zamieszkania. Wówczas rozmiar urządzenia ma istotne znacznie.

Wielofunkcyjne urządzenia drukujące

OKI-MC362-image-01

W kolorowym druku laserowym zaszło wiele korzystnych zmian. Wprowadzono drobnoziarnisty toner polimeryzowany. W procesie produkcji tonerów polimeryzowanych za pomocą reakcji chemicznych do woskowych kulek przyczepiają się wszystkie niezbędne związki w tym barwnik. Dzięki temu wydruki są bardziej " żywe" i nie blakną podczas termicznego utrwalania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych tonerów. Co istotne toner polimeryzowany w porównaniu do tonerów tradycyjnych charakteryzuje się: mniejszą średnicą cząstek i ich jednorodnym kształtem, co zapewnia dokładniejsze pokrycie papieru i lepszej jakości wydruki, szczególnie cienkich linii, czcionek o ostrych przejściach tonalnych itp. Toner polimeryzowany jest też bardziej ekologiczny. Do jego produkcji zużywa się mniej energii niż w przypadku tradycyjnych tonerów otrzymywanych w wyniku proszkowania. Mniejsze cząsteczki tonera szybciej przylegają do papieru, co pozwala z kolei ograniczyć zużycie tonera. Ta cecha, w połączeniu ze zmianą metody ogrzewania z oporowego na indukcyjny, pozwoliła na zmniejszenie pobieranej mocy i skrócenie czasu nagrzewania nowych drukarek laserowych.

Zobacz również:

  • Usain Bolt twarzą drukarek Epson EcoTank
  • iPhone 13 w nowych kolorach! Znamy je z poprzednich modeli
  • Nowy krok w kierunku rewolucji energetycznej!

Atrament do firmy

Atramentowe urządzania wielofunkcyjne są bardzo popularne w zastosowanych domowych, a coraz częściej i biznesowych. Coraz częściej oferowane są modele w cenie wyższej niż dotąd, ale o bardzo niskich kosztach eksploatacji. Możliwość używania w urządzeniu pojemników o zwiększonej objętości to standardowe rozwiązanie, które przyczynia się do istotnej obniżenia kosztów korzystania z urządzenia. Zdarzają się też drukarki pozbawione tej  funkcji, ale o bardzo niskim koszcie drukowania. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest HP DeskJet Ink 5525 (do zastosowań domowych, mała firma), które pozwala na drukowanie dokumentów w czerni już za 5 groszy od strony (pojemnik z czarnym tuszem za ok 30 zł wystarcza na wydrukowanie 550 stron).  Jest też spore grono klasycznych urządzeń biznesowych, które przystosowane są do większego obciążenia i wyposażone są np. w większe pojemniki na papier. Co istotne kombajn do zadań biurowych nie musi drukować fotografii. Z tego powodu może mieć mniejszą rozdzielczość i używać większych kropli atramentu. Jego podstawowym zadaniem będzie drukowanie monochromatycznego tekstu. Z naddatkiem wystarczy rozdzielczość 600 dpi i kilkadziesiąt razy większa kropla niż do druku fotografii. Niewiele większe wymagania stawia grafika biznesowa, tyle że dotyczą one także koloru. Za to w cenie jest tempo druku i skanowania oraz jak największe ułatwienie obsługi. Niezbędnym wyposażeniem staje się więc wbudowany mechanizm drukowania dwustronnego (tzw dupleks),  automatyczny podajnik do skanera czy wbudowane karty sieciowe i bezprzewodowe pozwalające szybko udostępnić drukarkę innym osobom w firmowe sieci. Coraz częściej pojawiają się też konstrukcje wyposażone w opcje cichego drukowania, które co prawda wydłuża czas wydruku strony, ale okazuje się bezcenny gdy często wykorzystywana drukarka stoi w tym samym pokoju, gdzie się pracuje.

Wielofunkcyjne urządzenia drukujące

epson Ink Tank System

Wielofunkcyjne urządzenia do domu

Do zastosowań domowych, gdy urządzenie będzie wykorzystywane do drukowania/skanowania rodzinnych  fotografii z pewnością nieocenione będą modele atramentowe. Pod względem jakości wydruku zdjęć biją one na głowę nawet najlepsze kolorowe drukarki laserowe. Podczas ich wyboru warto większą uwagę zwrócić na budowę mechanizmu drukującego i wyposażenie drukarki niż szybkość wydruków. Nie warto kupować tanich modeli z zintegrowanymi pojemnikami, bo wyczerpanie jednego z kolorów zmusza nas do kupna kompletnego naboju, nawet wtedy gdy pozostałe kolory są w 100 pełne, a to znacznie podwyższa koszty wydruku. Ważne jest również wyposażenie drukarki w czytnik kart pamięci, który pozwoli na szybkie drukowanie zdjęć bez konieczności uruchamiania komputera. W przypadku zastosowań domowych lepiej też sprawdzają się modele wyposażone w karty bezprzewodowe niż przewodowe, aby umożliwiały druk z przenośnych urządzeń (producent dostarcza wówczas darmową aplikację do drukowania zdjęć ze smartfona czy tabletu).