Wielofunkcyjne urządzenia drukujące

Radzimy, na co zwracać uwagę przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego. Wskazujemy nowe i najciekawsze możliwości modeli różnych typów


Urządzenia wielofunkcyjne mogą być idealnym wyborem nie tylko dla firmy, ale i do zastosowania w domu. Są to w rzeczywistości urządzenia posiadające funkcję drukarki, skanera, kopiarki a czasem i faksu. Największe i najbardziej rozbudowane konstrukcje  przeznaczone są do pracy w dużych firmach, gdzie miesięczne obciążenie drukarki może wynieść nawet kilkanaście tysięcy stron. Do zastosowań domowych czy w mniejszych firmach stosuje się konstrukcje, o mniejszej wydajności 200 - 2000 stron. W niniejszym przeglądzie postanowiliśmy wybrać i pokazać najnowsze konstrukcje do pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach i do domowych zastosowań. Nie porównujemy ich między sobą, ale zwracamy uwagę na nowe możliwości i najciekawsze według nas konstrukcje od wiodących producentów tego typu urządzeń.

Nowe funkcje i możliwości

Liczba dostępnych modeli jest ogromna, a podział na laserowe konstrukcje do pracy i atramentowe do zastosowań domowych nie jest już tak jednoznaczny. Przeglądając dostępną ofertę nietrudno zauważyć głównego trendu, jakim jest współpraca drukarek z mobilnymi urządzeniami takimi jak smartfony z androidem. Coraz więcej uwagi producenci przykładają też do oszczędzania nie tylko materiałów eksploatacyjnych ale i prądu wprowadzając w swoich urządzeniach zaawansowane funkcje zarządzania energią. Poza tym nawet domowe urządzenia ze średniego przedziału cenowego stają się samowystarczalnymi urządzeniami, które wyposażone są w kolorowe wyświetlacze, gniazda USB czy czytniki kart pamięci  pozwalające na drukowanie z przenośnych urządzeń czy też z kart pamięci bez konieczności uruchamiania komputera. Widać, że producenci przykładają coraz większą uwagę do współpracy urządzenia wielofunkcyjnego z innymi urządzeniami czy nośnikami oraz do zapewnienia komfortu obsługi, a nie tylko do zwiększenia wydajności drukowania.

Zobacz również:

  • Usain Bolt twarzą drukarek Epson EcoTank
  • iPhone 13 w nowych kolorach! Znamy je z poprzednich modeli
  • Nowy krok w kierunku rewolucji energetycznej!

ZŁOTA MYŚL: Biorąc pod uwagę ceny sprzętu, tańsze są urządzenia atramentowe, jednak  biorąc pod uwagę koszty materiałów eksploatacyjnych szanse techniki laserowej rosną. Nie zawsze jednak urządzenie laserowe będzie tańsze w eksploatacji od atramentowego, aby więc dokonać dobry wybór trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów.

Laserowe mono

Urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w laserową drukarkę świetnie nadają się do drukowania różnorakich dokumentów zarówno w firmie jak i w domu. Urządzenia te są chętnie kupowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w domu. Najtańsze modele można już kupić za nieco ponad 200 zł , jednak nie cena powinna być głównym wyznacznikiem podczas zakupu. Ważniejszy jest koszt druku, który w dużej mierze zależy od ceny i wydajności tonera. Firmy różnie sobie z tym radzą, wiele zależy też od określonego modelu drukarki. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest możliwość dokupienia do drukarki dwóch rodzajów tonerów: standardowego lub powiększonego, który jest droższy, ale ma wyższą wydajność, a przez to jest bardziej opłacalnym zakupem. W przypadku niektórych urządzeń dostępnych jest nawet kilka różnych rodzajów tonerów. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest Brother MFC-8950DW (duże i średnie przedsiębiorstwa), do którego standardowo producent dołącza toner TR-3330 wystarczający na wydrukowanie 3000 stron (ok 290 zł). Po jego zużyciu możemy kupić tonery o większej większej pojemności: TN-3380 wystarczający na wydrukowanie 8000 stron (ok 400 zł) i TN-3390, który pozwala na wydrukowanie 12 000 stron (ok 580 zł). Przy ich zakupie koszt wydruku jednej strony spada z 10 groszy przy korzystaniu ze standardowego tonera (TR-3330) do niecałych 5 groszy (toner TN-3390). Jeśli drukarka przystosowana jest do pracy tylko z jednym rodzajem tonera, warto sprawdzić czy producent nie sprzedaje pakietu tonerów za mniejsze pieniądze. Tak jest np. w przypadku urządzenia Epsona WorkForce AL-M200DN (mała firma), do którego można dokupić jeden toner o wydajności 2500 stron za ok 350 zł i pakiet składający się z dwóch tonerów na wymianę za nieco ponad 500 zł, który pozwala na wydrukowanie 5000 stron, co pozwala obniżyć koszty druku z 14 do 10 groszy.

Wielofunkcyjne urządzenia drukujące

Ecosys FS-1061DN

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości urządzeń, jak np.  wyposażenie w bezprzewodową kartę sieciową czy możliwość drukowania z urządzeń mobilnych jak smartfony czy tablety z Androidem. Te funkcje coraz częściej są implementowane w urządzeniach do domowych i biznesowych zastosowań. Ciekawe są również rozwiązania mające na celu oszczędzania energii i materiałów eksploatacyjnych. W niektórych drukarkach Samsunga jak np. w modelu SCX-4655FN na obudowie umieszczono przycisk Eco, który pozwala  zmniejszyć zużycie toneru i papieru bez konieczności zmiany ustawień w opcjach drukarki. W praktyce drukarka drukuje wówczas dwie strony na jednym arkuszu i uruchamia tryb oszczędzania tonera. Co istotne możemy samemu dostosować tryb pracy drukarki w trybie Eco za pomocą ustawień w sterowniku drukarki. Chcąc obniżyć koszty druku możemy też skorzystać z ustawień Easy Eco, które  umożliwiają precyzyjny podgląd dokumentu przed drukowaniem i możliwość usuwania zbędnego tekst, obrazów czy innych elementów.