Wielokanałowe MP3?

Instytut Fraunhofera, który na początku lat 90. stworzył format MP3, opracował właśnie jego nową wersję - MP3 Surround. Ma to być przełom w kompresji dźwięku - pliki skompresowane przy pomocy nowego kodeka będzie można odtwarzać na dwa sposoby, w zależności od możliwości odtwarzacza: w stereo lub w standardzie surround.

Z nieoficjalnych informacji wynika także, że w nowym formacie miałby zostać zaimplementowany jakiś system, uniemożliwiający nieautoryzowane kopiowanie plików. Co ważne, MP3 Surround ma oferować pełną kompatybilność ze wszystkimi odtwarzaczami (zarówno programowymi, jak i sprzętowymi), obsługującymi starszą wersję formatu MP3 - nowe pliki będą na nich odtwarzane w stereo. Pełne możliwości nowego formatu - tzn. wielokanałowy (5.1), wysokiej jakości dźwięk, dostępny będzie w przypadku zastosowania dekoderów nowego formatu.

Format MP3 Surround opracowany został przez Fraunhofer IIS we współpracy z firmą Agere Systems. Nowa technologia ma zostać oficjalnie zaprezentowana w połowie roku.


Zobacz również