Wiemy już czym jest Origami

Intel i Microsoft pochwaliły się w trakcie targów CeBIT w Hanowerze pierwszymi urządzeniami typu Ultra Mobile PC. Tym samym wiemy już co kryje się pod tajemniczą nazwą kodową Origami i co koncern z Redmond zamierza nam w najbliższym czasie zaproponować.

Wiemy już czym jest Origami

Asus

Projekt Origami to wspólne dziecko Microsoftu, Intela i partnerów. Wiadomo, że koncern z Redmond skupił się na opracowaniu systemu operacyjnego na Ultra Mobile PC i jest to odpowiednio dopasowany do nowego sprzętu Windows XP Tablet Edition. Przedstawiciel koncernu Microsoft stwierdził, że firma pracowała nad nim ponad półtora roku. Umożliwia on obsługę ekranu dotykowego i przycisków mieszczących się z prawej i lewej strony ekranu. Nowy system operacyjny zachował pewne funkcje tabletowej wersji Windows, takie jak na przykład możliwość robienia notatek bezpośrednio na ekranie. W tym samym czasie Intel skupił się na sprzętowej stronie projektu. Nie zdecydował się jednak na wyprodukowanie osobnej linii procesorów specjalnie dla Ultra Mobile PC, dostosowując do nowego produktu mikroprocesory zaprojektowane dla innych urządzeń przenośnych. Przedstawiciele Intela zapowiedzieli, że będą intensywnie pracować zmniejszeniem zużycia energii i wydzielania ciepła procesorów stosowanych w Ultra Mobile PC.

Wiemy już czym jest Origami

Samsung

Na targach zaprezentowano trzy nowe mini komputery. Wiemy, że jeden, wyprodukowany przez południowokoreańską firmę Samsung Electronics, wyposażony jest w procesor Intel Celeron M 900MHz, który jest przeznaczony do urządzeń przenośnych, ale nie został zaprojektowany specjalnie do Ultra Mobile PC. Inny, stworzony przez tajwański koncern Asustek Komputer posiada wbudowany aparat fotograficzny o matrycy 1,3 megapiksela. Kolejny wyprodukowała chińska firma należąca do Founder Group. Wszystkie zostały tak zaprojektowane, by móc spełniać jak najwięcej funkcji - umożliwiają wiele sposób bezprzewodowego łączenia się z Internetem, takich jak na przykład WLAN, 802.11 A/G i Bluetooth, ale także mogą być łatwo przystosowane do korzystania z trzeciej generacji (3G) telefonii komórkowej i działać w technologii UMTS.

I tak na przykład model wyprodukowany przez koncern Samsung, nazwany Q1, jest zaprojektowany specjalnie po to, by umożliwiać biznesmenom możliwie dużo możliwości łączenia się z Internetem. Użytkownik może łączyć się z siecią przy pomocy LAN, WLAN, Bluetooth i telefonu komórkowego. Przedstawiciele Samsunga, pytani o różnicę pomiędzy urządzeniami Ultra Mobile PC a Tablet PC, wskazali właśnie na szerokie możliwości bezprzewodowego Internetu jako główny wyróżnik i jednocześnie klucz do sukcesu nowego urządzenia. Koncern zamierza bardzo ostrożnie wprowadzać Q1 na rynek, gdyż obawia się konkurencji ze strony niektórych laptopów. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli jednak, że pod koniec czerwca urządzenie trafi na półki sklepowe w Europie i będzie kosztować około 1000 euro. O projekcie Origami pisaliśmy wcześniej między innymi w materiale "Microsoft Origami odpowiedzią na iPoda?"

Wiemy już czym jest Origami

Ekran Ultra Mobile PC

Więcej o urzadzeniach Ultra Mobile PC na stronie Microsoft UMPC.