Wiemy, które dyski twarde są najmniej awaryjne. Liderem jest Hitachi

Firma Backblaze opublikowała raport, dzięki któremu dowiadujemy się, które wykorzystywane prze nią dyski twarde cechowała najmniejsza awaryjność

Jeżeli szykujesz się do wymiany dysku twardego, zainteresuje Cię najnowszy raport oferującej usługę backupu online firmy Backblaze. Do jego opracowania posłużyło ponad 27 tysięcy dysków "katowanych" podczas nieustannej pracy związanej z przechowywaniem naszych plików.

Firma Backblaze korzysta z HDD następujących producentów:

Wiemy, które dyski twarde są najmniej awaryjne. Liderem jest Hitachi

Jak widać, w przypadku Toshiby i Samsunga możemy mówić o zaledwie 76 dyskach w związku z czym nie zostały one ujęte w dalszej analizie.

Zobacz również:

  • Dlaczego zawsze warto używać świeżej instalacji systemu na nowym urządzeniu?

Najmniej awaryjne dyski

Firma przyjrzała się awaryjności 15 modeli firm Hitachi, Western Digital i Seagate:

Wiemy, które dyski twarde są najmniej awaryjne. Liderem jest Hitachi

Niekwestionowanym liderem jest tutaj model Hitachi 3TB Deskstar 7K3000 (HDS723030ALA640) , który może się pochwalić rocznym współczynnikiem awaryjności na poziomie zaledwie 0,9% przy średnim okresie życia wynoszącym 2,1 roku. Drugie miejsce również przypadło w udziale firmie Hitachi, modelowi Deskstar 5K3000 (HDS5C3030ALA630), natomiast na szarym końcu znalazł się dysk 1.5 TB Seagate Barracuda Green (ST1500DL003) ze średnim czasem życia wynoszącym zaledwie 0,8 roku.

Podsumowując, najwyższy roczny wskaźnik awaryjności miały dyski Seagate. Ogólny wskaźnik przeżycia na przestrzeni 36 wyglądał natomiast natomiast następująco:

Wiemy, które dyski twarde są najmniej awaryjne. Liderem jest Hitachi

Czy to oznacza, że Backblaze całkowicie skreśla dyski Seagate? Nie. Obecnie zamierza się bowiem skupić się na zakupie dysków o pojemności 4 GB i tutaj faworytem jest model Seagate Desktop HDD.15 (ST4000DM000)

Patrząc na przedstawione wyniki bezawaryjności można też zadać sobie pytanie, dlaczego Backblaze nie przejdzie całkowicie na dyski Hitachi? Tutaj odpowiedź jest prosta: cena.

"Zwykły" użytkownik

Na koniec jeszcze jedno. Pamiętajcie, że przedstawiony raport dotyczy dysków, które są wykorzystywane bardzo intensywnie. Oznacza to więc, że o ile firma Backblaze faktycznie "wyłowiła" najbardziej awaryjne modele, o tyle "zwykły" użytkownik kupując je może w ogólne nie doświadczyć żadnych problemów.