Wieści z frontu: Pentium III 1 GHz

Intel wkrótce ujawni kulisy produkcji procesora Pentium III 1 GHz i zaprezentuje działanie układu w temperaturze pokojowej bez specjalnego systemu chłodzenia.

Intel zaprezentował już procesor Pentium III Coppermine z zegarem taktowanym częstotliwością 1 GHz, ale pokaz odbywał się na komputerze wyposażonym w specjalny system chłodzący. W przyszłym miesiącu na specjalnej konferencji technicznej przedstawiciele Intela opowiedzą, w jaki sposób układ będzie działał z częstotliwością 1 GHz w temperaturze pokojowej. Wyprodukowanie chipa, który pracuje z taką prędkością w normalnej temperaturze (bez dodatkowych systemów chłodzenia), pozwoli umieszczać nowe procesory w komercyjnych modelach komputerów osobistych.

Najgroźniejszym rywalem Intela w wojnie procesorów jest firma Advanced Micro Devices (AMD), która - tak jak Intel - wprowadziła już na rynek procesor 800 MHz i zapowiedziała przekroczenie granicy 1 GHz do końca bieżącego roku.

"Stworzenie procesora pracującego w temperaturze pokojowej z prędkością 1 GHz to tylko jedna bitwa w tej wojnie. Każdy, kto już produkuje chipy 800 MHz, prawdopodobnie ma w swoim laboratorium kilka egzemplarzy pracujących z prędkością 1 GHz. Problemem jest jedynie wyprodukowanie ich w takiej liczbie, aby stały się produktem komercyjnym" - twierdzi Keith Diefendorff, analityk z MicroDesign Resources.

Więcej informacji: www.idg.net