"Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!

Kolejna edycja "Największego Konkursu Fotograficznego" jest już otwarta. Sprawdź, jak wziąć udział i jakie nagrody dostaną zwycięzcy.

fot. Wikipedia

Wikipedia organizuje otwarty konkurs fotograficzny - "Wiki Lubi Zabytki". 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji trafi do międzynarodowego finału, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”.

Zobacz również:

  • Wyjątkowy Xbox z motywem The Mandalorian do zgarnięcia za darmo! Jak to zrobić?

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane - zupełnie za darmo - w wydawnictwach edukacyjnych czy turystycznych.

Jakie zdjęcia trzeba zrobić na konkurs?

Wziąć udział mogą najróżniejsze zdjęcia zabytków. To mogą być dobre jakościowo lub interesujące zdjęcia najbardziej znanych obiektów w Polsce. Organizatorzy czekają też na fotografie mniej znanych budynków. Może to być zabytkowy wiatrak, opuszczony zakład przemysłowy, mała kapliczka, nieczynny kościół - ważne, żeby obiekt widniał w rejestrze zabytków.

Kto i kiedy może wziąć udział?

Udział w konkursie może wziąć każdy. Najważniejsze, żeby zdjęcia były nie tylko estetyczne, ale też miały charakter edukacyjny. W roku 2021 konkurs trwa od 1 do 30 września.

Jakie są przewidziane nagrody?

Nagrodami w konkursie są vouchery do sklepu ze sprzętem fotograficznym. Wartość i rodzaje nagród:

Nagrody główne

za najlepsze pojedyncze zdjęcie

  • nagroda 1: voucher o wartości 2000 zł
  • nagroda 2: voucher o wartości 1000 zł
  • nagroda 3: voucher o wartości 500 zł

Dodatkowo w tej kategorii zostanie wskazane 7 fotografii wyróżnionych, których autorzy i autorki otrzymają od Wikimedia Polska komplety gadżetów.

Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w tej kategorii wezmą udział w międzynarodowym finale Wiki Loves Monuments, największego konkursu fotograficznego na świecie.

Nagrody za szczególne zaangażowanie w konkurs

  • nagroda 1: voucher o wartości 1000 zł
  • nagroda 2: voucher o wartości 500 zł
  • nagroda 3: voucher o wartości 300 zł

Regulamin i szczegóły konkursu - przejdź do strony.

Polecamy: Najlepsze konkursy dla amatorów fotografii - wygraj nawet kilka tysięcy złotych!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: