Wiki i sieci społeczne mogą znaleźć szersze zastosowanie w przedsiębiorstwie

Według badań Forrester Research, chociaż w przedsiębiorstwach daje się zauważyć coraz większy nacisk na używanie narzędzi Web 2.0 przez pracowników, korzystających z nich w domu, menedżerowie IT nadal mają wątpliwości, czy większość z nich może przedstawiać jakąś wartość dla firmy.

Raport opublikowany przez firmę badawczą sugeruje, że jedynie dwa z wielu narzędzi klasyfikowanych często jako "Enterprise 2.0" - sieci społeczne i wiki - mogą odnieść znaczący sukces na rynku korporacyjnym w ciągu kilku następnych lat. Inne - mashupy, blogi czy RSS mogą znaleźć umiarkowane zastosowanie, a mikroblogom i podcastom nie wróży się większego sukcesu w przedsiębiorstwach.

Firma badawcza uważa, że większość technologii Web 2.0 jest słabo wykorzystywana w przedsiębiorstwach. Brakuje pomysłów jak np. wykorzystać RSS, chociaż technologia ta od kilku dobrych lat jest obecna w internecie. Mashupy i widgety są postrzegane podobnie, ale i dla nich Forrester przewiduje lepszą przyszłość, jeżeli przedsiębiorstwa zaczną efektywnie planować cały ekosystem "produkcji i konsumpcji informacji".

Według raportu, mikroblogi - małe blogi, popularne za sprawą takich narzędzi jak Twitter, prawdopodobnie nie mają szans na szersze wejście do przedsiębiorstwa dopóki nie będą mogły być łączone z istniejącymi systemami przepływu zadań dla pracowników.


Zobacz również