Wiki w CIA

Amerykańskie agencja wywiadowcze korzystają z opartej na mechanizmie Wiki platformy komunikacyjnej do wymiany informacji i doświadczeń związanych z wojną z terrorem i ochroną USA. Serwis o nazwie Intellipedia stworzony został wspólnie przez pracowników Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) oraz Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (DNI).

Intellipedia stworzona została w oparciu o to samo open-source'owe oprogramowanie, które jest podstawą Wikipedii. Serwis służy agentom do prowadzenia otwartej, międzyinstytucjonalnej dyskusji na temat wszelkich zagadnień związanych z pracą wywiadu.

Bezpośrednim bodźcem do rozpoczęcia prac nad Intellipedią była fala krytyki, jaka spadła na amerykańskie instytucje wywiadowcze po atakach z 11 września 2001 r. Podstawowym zarzutem był totalny brak komunikacji pomiędzy poszczególnymi agencjami - nowy, oparty na Wiki, serwis ma być remedium na ten problem.

"Jednym z naszych głównych celów - wskazanym nam przez Kongres, Prezydenta i Amerykanów - jest taka zmiana systemu naszego działania, byśmy mogli bez problemów współpracować i wymieniać informacje. Pomoże nam w tym Intellipedia" - tłumaczy Michele Weslander z DNI.

W prace nad serwisem zaangażowani byli przede wszystkim pracownicy CIA i DNI - jednak z Intellipedii korzystają agenci z 16 różnych instytucji wywiadowczych. W ciągu pierwszych kilkunastu tygodni działania serwisu zarejestrowało się w nim ponad 3,3 tys. osób, którzy łącznie wygenerowali 13 mln odsłon i stworzyli 28 tysięcy stron.