Wikimedia nie usunie słynnego selfie, ponieważ wykonała je małpa

Zdaniem Wikimedii słynne selfie wykonane przez małpę należy do niej, a nie do fotografa, któremu ukradła aparat.

Wikimedia Foundation to stojąca za Wikipedią organizacja. Jak informuje The Telegraph, nie zgodziła się ona na rezygnację z udostępniania bardzo znanego zdjęcia wykonanego aparatem brytyjskiego fotografa przyrody Davida Slatera.

Wykonanego aparatem...

Dlaczego? Kluczowe są tutaj słowa "zdjęcia wykonanego aparatem brytyjskiego fotografa". David Slater, który odwiedził Indonezję w 2011 roku i chciał zrobić zdjęcia m.in. makaka czubatego, padł bowiem ofiarą jednej z tych małp. Wykradła one jego aparat i wykonała setki zdjęć. Prawie wszystkie były zamazane, lecz kilka wyszło świetnie. Jedno z nich, selfie, stało się tak popularne, że przyniosło wielki rozgłos fotografowi.

Zdjęcie to było pokazywane w programach telewizyjnych oraz zamieszczona w portalach internetowych, gazetach i czasopismach. Znalazło się też w bazie Wikimedii.

Problem w tym, że niestety nie przyniosło Davidowo Slaterowi żadnych korzyści finansowych. Dlatego też fotograf zwrócił się do Wikimedia z prośbą, aby go nie udostępniała. Ku jego zaskoczeniu, otrzymał jednak odmowną odpowiedź. Wikimedia uznała bowiem, że skoro małpa sama wykonała zdjęcie (nie ma znaczenia, że jego aparatem) to prawa autorskie powinny należeć właśnie do niej.