Wikimedia pozywa do sądu NSA

Fundacja Wikimedia, której świat zawdzięcza m.in. Wikipedię, złożyła do sądu wniosek przeciwko NSA (amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego) oraz Departamentowi Sprawiedliwości USA. Powód? Masowa inwigilacja użytkowników prowadzonych przez nią stron.

Pozew został złożony po to, aby uchronić internautów przed wszelkimi próbami śledzenia, a Fundację wspiera osiem innych organizacji (m.in. Human Rights Watch i Amnesty International USA) oraz ACLU (American Civil Liberties Union). Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, powiedział, że inwigilacja "podkopuje oryginalne założenie internetu, którym było bezpieczeństwo, brak strachu, a przede wszystkim - poczucie prywatności. Szpiegowanie zagraża także samej Wikipedii, która ma być sumą ludzkiej wiedzy - a jeżeli ludzie szukający wiedzy będą wahać się szukać informacji czy umieszczać kontrowersyjne artykuły, świat stanie się uboższy".

Wikimedia pozywa do sądu NSA

Jimmy Wales (foto: Wikipedia)

Rozmowy z ACLU na temat przeciwdziałań dotyczących NSA trwały od roku; złożenie pozwu to ich finał. Wprowadzona w 2008 roku ustawa Foreign Intelligence Surveillance Act Amendments Act pozwala NSA na "gromadzenie i przechwytywanie informacji umieszczanych przez cudzoziemców", co w praktyce daje Agencji szerokie pole do interpretacji - np. nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesyłane do mieszkańca USA maile od kolegi z Europy zostały podciągnięte pod to prawo. Lila Tretikov z Fundacji Wikimedia napisała na jej blogu, że "NSA uderzając w szkielet internetu, uderza zarazem w szkielet demokracji". A poprzez łamanie prywatności użytkowników "zagraża własności intelektualnej".