Wikipedia: Polak będzie współdecydował o jej rozwoju

Prof. Dariusz Jemielniak będzie współrządził Wikipedią. Jako pierwszy Polak w historii Fundacji Wikimedia został bowiem wybrany do Rady Powierniczej.

Do zasobów Wikipedii sięga znaczna część internautów. Ten popularny serwis należy do Fundacji Wikimedia, która zarządzana jest przez Radę Powierniczą nadzorującą pozyskiwanie i rozdzielanie darów pieniężnych. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to organ dysponujący najwyższą władzą w organizacji tym przyjemniej mi poinformować, że w jego składzie znalazł się pierwszy Polak. Jest nim profesor Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, który uzyskał najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów.

Prof. Dariusz Jemielniak to postać od dawna znana wśród wikipedystów. Od 2007 roku jest bowiem członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, natomiast w 2012 roku został jednym z członków międzynarodowego komitetu finansowego Fundacji Wikimedia, a następnie jego pierwszym przewodniczącym. Ponadto jest autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii oraz wielkim zwolennikiem szerszego zaangażowania studentów w rozwój treści dostępnych w Wikipedii (to jego zdaniem może być świetna forma sprawdzania ich wiedzy).

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!
  • Wikipedia stanie się płatna! Zapłacą firmy korzystające z jej danych
Wikipedia: Polak będzie współdecydował o jej rozwoju

Prof. Dariusz Jemielniak w Wikipedii

Dla osób, które nie znają prof. Dariusza Jemielniaka od strony jego współpracy w Fundacją Wikimedia dodam jeszcze tylko, że to on stworzył największy polski darmowy słownik internetowy ling.pl i serwis do nauki języka angielskiego angielski.edu.pl.

Oczywiście w Wikipedii znajdziecie artykuły na temat prof. Dariusza Jemielniaka oraz Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. W momencie pisania tego tekstu nie zostały one jednak jeszcze zaktualizowane.