Wikipedia: będzie więcej zdjęć i filmów

Osoby odpowiedzialne za projekt Wikipedia obiecują, że już niedługo w otwartej encyklopedii znajdzie się więcej zdjęć oraz filmów w dobrej jakości. Możliwe to będzie dzięki znacznemu zwiększeniu pojemności serwerów. Obecnie wynosi ona już 48 terabajtów.

Pliki wideo oraz zdjęcia, dzięki zaawansowanym technologicznie aparatom i kamerom, powstają w coraz lepszej jakości. Brion Vibber, jeden z szefów projektu Wikipedia, uważa że w sytuacji, gdy nawet mała fotografia zajmować może kilka megabajtów bardzo ważne jest udostępnienie jak największej ilości miejsca na serwerach.

Przypomnijmy, że na początku 2008 roku były to zaledwie 2 TB. Osoby odpowiedzialne za rozwój encyklopedii podjęły jednak decyzję o szybkim zwiększeniu dostępnego miejsca. W efekcie już teraz użytkownicy wolnej encyklopedii mają do dyspozycji około 48 terabajtów. Obecnie używane jest jedynie 10,5% pojemności serwerów, jednak zdaniem Vibbera ilość danych ulegnie, w niedalekiej przyszłości, szybkiemu zwiększeniu (limity dotyczące objętości plików "uploadowanych" na serwer zwiększono z 20 do 100 MB).

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!
  • Zdalna szkoła wróciła, a Librus i Teams nie działają! [AKTUALIZACJA 10:30]

Brion Vibber, przedstawił również najważniejsze cele Wikipedii na rok 2009. Oprócz ułatwień w zakresie umieszczania na serwerach zdjęć oraz filmów, encyklopedia ma również zostać zintegrowana ze stronami oferującymi różne multimedialne treści (np. Flickr).

Zobacz również:

Wikipedia uratowana!

Wielka Brytania: Wikipedia ocenzurowana

Wikimedia Foundation: jest 6 milionów, będzie jeszcze więcej