Wikipedia blokuje edycję stron władzom USA

Administratorzy Wikipedii dali 10-dniowy ban dla wszystkich komputerów pochodzących z Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Powód? Dość dziwne zmiany w hasłach Wikpedii.

Zmiany te były na tyle niepoważne, że początkowo myślano o celowym sabotażu ze strony hakerów i internautów z krajów, które są w niezbyt przyjaznych stosunkach z USA, jak Chiny, Iran czy Rosja. Donald Rumsfeld, minister obrony w latach 2001-2006, został opisany jako "obcy jaszczur zjadający meksykańskie dzieci", na stronie poświęconej zabójstwu Kennedy'ego napisano w podsumowaniu, że Lee Harvey Oswald działał na polecenie Fidela Castro, a wszystkie teorie spiskowe o lądowaniu na Księżycu pochodzą właśnie z Kuby. Edytowane były także osoby spoza USA, np. ukraińska polityk Natalia Witrenko została opisana jako "rosyjska marionetka".

Jak się jednak okazało, zmiany w Wikipedii nastąpiły przy użyciu komputerów znajdujących się w Izbie Reprezentantów USA. Trudno wskazać konkretna osobę, która dokonywała edycji haseł, ponieważ w budynkach pracuje łącznie niemal dziewięć tysięcy osób. Politycy określili wydarzenia jako prowokację, a blokadę komputerów jako przesadzoną - jeśli jedna lub nawet kilka osób robiło sobie żarty, od kary ucierpią niewinni.