Wikipedia na CD

Ponad 2500 wyselekcjonowanych artykułów z zasobów wolnej encyklopedii znalazło się na płycie przygotowanej dla organizacji $SOS Children$. Wikipedia CD jest do pobrania z sieci BitTorrent.

Zbiór artykułów został ręcznie wyselekcjonowany z zasobów darmowej encyklopedii przez ochotników specjalnie dla organizacji SOS Children. Wszystkie artykuły pochodzą z anglojęzycznej Wikipedii i dotyczą ogólnych zagadnień z różnych dziedzin wiedzy, jak na przykład geografia, nauka, dinozaury, rośliny i zwierzęta, czy tematy dotyczące wszystkich krajów oraz ich stolic. Artykuły zostały sprawdzone pod kątem przydatności i wyczyszczone z zewnętrznych odnośników, pustych list, niepotrzebnych sekcji, czy też odnośników do innych języków. Z zestawu usunięto także działy dotyczące polityki i zagadnień religijnych.

Wydana płyta opatrzona została numerem 1.0 i jest przeznaczona dla szkół oraz instytucji nie posiadających wystarczającego połączenia z Internetem. W odróżnieniu od innych projektów, jak na przykład Encyclopodia (open-source'owy projekt pozwalający przechowywać zasoby encyklopedii w odtwarzaczu iPod), jest dedykowany dla młodszych odbiorców, którzy mogą mieć problemy z wyszukaniem i rozróżnieniem fałszywych lub niepełnych treści od prawdziwych informacji.

Fundacja SOS Children wydając obecną edycję płyty nie miała prawa używania logo Wikipedii, więc nie jest ono zaprezentowane na udostępnionej płycie, lecz będzie ono obecne na kolejnej, przyszłorocznej edycji.

Wikipedia CD w sieci BitTorrent