Wikipedia na krawędzi kryzysu?

Czy popularna internetowa encyklopedia Wikipedia, jest na krawędzi poważnego kryzysu? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Stephen Foley na łamach popularnej brytyjskiej gazety The Indenpendent.

Nie jest tajemnicą, że projekt internetowej encyklopedii edytowanej przez użytkowników, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wikipedia w bardzo krótkim czasie stała się niezwykle popularna na całym świecie. Paradoksalnie, to właśnie duża liczba użytkowników może okazać się kluczem do zguby największego z projektów Wikimedii.

Zdaniem Stephena Foley'a, szefowie internetowej encyklopedii mają niełatwy orzech do zgryzienia. Podstawowym założeniem Wikipedii jest bowiem to, że każdy Internauta może edytować wybrane definicje. Jednak bardzo często kolejne edycje nie generują przyrostu wiedzy, a użytkownicy wyrażają tam jedynie swój prywatny pogląd na daną sprawę. Bardzo często nie jest on, niestety, zgodny z faktami. Szczególnie widać to w wielu hasłach powiązanych z polityką.

Foley twierdzi, że encyklopedia Wikipedia nie jest wystarczająco precyzyjna. Jimmy Wales, jeden ze współzałożycieli projektu, jest zdania że problem ten można rozwiązać przez powołanie specjalnie dobranej grupy osób która recenzowałaby wpisy użytkowników i dopuszczała je do publikacji lub też nie. Jednak to stwarza kolejne problemy. Po pierwsze, takie działanie może mnożyć koszta utrzymania projektu. Po drugie, recenzja wypowiedzi Internautów sprawi że Wikipedia przestanie być tym czym jest teraz.

Faktem jest jednak, że szefowie Wikipedii muszą walczyć o to, by encyklopedia ta była bardziej dokładna i wiarygodna. Czy jednak wyjdzie to projektowi na dobre? To pytanie, przynajmniej na razie, pozostaje otwarte.