Wikipedia obchodzi dwudzieste urodziny

Dla młodszego pokolenia jest czymś naturalnym, dla starszego - czymś, co zastąpiło opasłe tomy w domowej biblioteczce. Wikipedia, bo o niej mowa, obchodzi swoje dwudzieste urodziny.

Wikipedia to największa baza wiedzy, jaka powstała w trakcie całej historii ludzkości. Została założona w 2001 roku, zaś przez 20 lat jej istnienia pojawiło się w niej ponad 55 milionów artykułów dostępnych w ponad 300 językach. I to wszystko udostępniane oraz wykonywane za darmo - przez wolontariuszy, którzy zwą się "wikipedystami". Opracowują nie tylko hasła, ale dbają także o stronę programistyczną i aktualizację oprogramowania tak, aby ta encyklopedia online działała tak samo dobrze na każdym urządzeniu, niezależnie od systemu operacyjnego i przeglądarki.

Jimmy Wales, główny inicjator powstania Wikipedii, powiedział z okazji jej okrągłej rocznicy:

We współczesnym świecie, w którym informacja stała się towarem, model działania Wikipedii zawsze opierał się na dobrej woli człowieka. Wolontariusze chcą pomóc w rozumieniu świata innym, dając im bezpłatny dostęp do całej wiedzy ludzkości. Użytkownik ma do niej dostęp w każdej chwili i zewsząd, a jeśli widzi jakieś fałszywe informacje - może je poprawić.

Wikipedia obchodzi dwudzieste urodziny

Serwis Rogue sporządził statystykę najczęściej edytowanych haseł. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, najczęściej edytowana była stronach o zapaśnikach WWE, a na drugim miejscu informacje o byłym prezydencie Stanów Zjednoczonych. Tymczasem PCWorld pisał o Wikipedii niemal od samego początku jej istnienia. Można znaleźć u nas pochodzący z 2005 roku tekst "Wikipedia - encyklopedia obosieczna" czy pochodzący z 2009 "Wikipedia uratowana". Oczywiscie trzymamy rękę na pulsie i informujemy naszych Czytelników o wszystkich ważnych nowościach.

Zobacz również:

  • Polacy zajęli się AI. Czego ją nauczyli?