Wikipedia ograniczy edycję haseł?

Wikipedia, największa encyklopedia internetowa, rozważa możliwość wprowadzenia limitów jeśli chodzi o tworzenie i edycję haseł w swoich zasobach. Miałoby to zapobiec działaniom wandali, którzy już niejednokrotnie modyfikowali i manipulowali hasłami znajdującymi się w jej bazie danych.

Ograniczenia w edycji dokumentów miałyby dotyczyć tekstów zamieszczanych przez nowych oraz anonimowych użytkowników encyklopedii. Zanim takie hasło znalazłoby się w zasobach encyklopedii, umieszczane by było w kolejce. Dopiero po autoryzacji przez sprawdzonych i godnych zaufania użytkowników, byłoby ono dostępne dla szerszego grona internautów. Dzięki temu możliwe by było uniknięcie takich sytuacji jak te, które miały miejsce w mijającym roku. Wtedy to jeden z wandali zamieścił informacje, w których była mowa o śmierci senatorów Teda Kennedyego oraz Roberta Byrda.

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, stwierdził, że taka metoda edycji i umieszczania haseł w największej encyklopedii internetowej zagwarantowałaby 100-procentową skuteczność w eliminacji nieprawdziwych informacji.

Ile czasu trwałaby autoryzacja hasła? Otóż w niemieckiej wersji Wikipedii czas potrzebny na to wynosi nawet trzy tygodnie. Według Walesa to zdecydowanie zbyt długo i ma on nadzieję, że rozważany model pozwoliłby na "niewielkie opóźnienia", które nie powinny przekroczyć siedmiu dni.

W przeprowadzonej ankiecie za takim rozwiązaniem opowiedziało się ponad 60% odpowiadających.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: