Wikipedia potrzebuje więcej autorów

Na corocznej konferencji, założyciel Wikipedii, Jimmy Wales ostrzegał, że internetowa encyklopedia powoli traci autorów piszących dla niej artykuły. Uważa on, że jest to poważny problem, nad którym Wikipedia musi popracować.

Jimmy Wales za spadek liczby autorów obwinia coraz bardziej skomplikowane zasady dla osób edytujących Wikipedię. Długoletni użytkownicy są zajęci wojnami edycyjnymi dotyczącymi drobnych szczegółów w istniejących wpisach, a nowi użytkownicy nie radzą sobie z tworzeniem artykułów odpowiadających normom. Najlepszym rozwiązanie ma być ułatwienie edycji dla nowych użytkowników.

Oprócz tego, wprowadzone zostaną inne zmiany. Dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation, Sue Gardner powiedziała, że jej organizacja współpracuje z profesorami różnych uczelni nad tym, by studenci pisali artykuły na Wikipedię w ramach zajęć. Użytkownicy mogą teraz przesyłać sobie również wirtualne odznaki w programie WikiLove, by zachęcać do udziału w tworzeniu materiałów dla internetowej encyklopedii.

Nie wiadomo jak efektywne będą te działania, ale Wales wskazuje, że odchodzenie od Wikipedii niektórych osób jest naturalnym procesem. Typowy użytkownik, opisany przez Walesa, to 26-letni mężczyzna będący maniakiem jakiejś dziedziny nauki (tzw. geek). W końcu musi się on zająć innymi sprawami, gdyż na Wikipedii nie ma już tak wielu nowych rzeczy do dodania.

Internetowa encyklopedia posiada już ponad 19 mln wpisów (w tym 3,7 mln w języku angielskim), ale do marca 2011 miała tylko 90 000 aktywnych autorów - podaje Associated Press. Sue Gardner informuje, że celem na czerwiec przyszłego roku jest zwiększenie tej liczby o 5 000 osób.