Wikipedia przestanie działać dziś w nocy

Twórca Wikipedii Jimmy Wales ostrzega użytkowników, że tuż po północy, 18 stycznia, dostęp do anglojęzycznej wersji encyklopedii zostanie zablokowany. Serwis bierze udział w większym proteście przeciwko wprowadzeniu ustawy Stop Online Piracy Act (SOPA).


Zobacz też: ACTA w Polsce

Jutro (tj. 18 stycznia) wiele znanych stron internetowych "zniknie z internetu". BoingBong, Destructoid, Reddit czy wszystkie witryny grupy Cheezburger Inc. (m.in. I Can Has Cheezburger, Fail Blog) przestaną działać we wspólnym proteście przeciwko rozważanemu w Kongresie USA projektowi ustawy SOPA. Prawdopodobnie, w jakiś sposób, w akcję włączy się również Mozilla (zgodnie z twitterowym wpisem Toma Lowenthala).

Wikipedia przeciw cenzurze

Anglojęzyczna Wikipedia jest największą stroną, która zostanie jutro zablokowana. W samym Stanach Zjednoczonych strony Fundacji Wikimedia oglądane są przez ponad 84 mln unikalnych użytkowników (źródło: comScore). Decyzję o udziale w proteście podjęło około 1800 redaktorów serwisu. "To wyraz opinii społeczności angielskiej Wikipedii, oba wprowadzane akty [SOPA oraz Project-IP Act - dop. ws], jeśli przejdą, mogą być katastrofalne dla wolnej i otwartej sieci".

Wspólne "NIE" dla SOPA

Wikipedia, jak i wiele innych społeczności online, nie chce zgodzić się na wejście w życie dwóch aktów prawnych w Stanach. Stop Online Piracy Act (SOPA) to projekt ustawy w Stanach Zjednoczonych, który mając na względzie walkę z piractwem pozwalałby na blokowanie stron internetowych oskarżonych o łamanie lub pozwalanie na łamanie praw autorskich. Rozwiązanie to jest bardzo kontrowersyjne, gdyż zdaniem jego przeciwników byłoby swoistą cenzurą internetu oraz zagroziło wolności słowa.

Ze względu na niejasności w zakresie tego, kto i na jakiej podstawie oceniałby łamanie prawa przez daną stronę istnieje bowiem realne ryzyko, że wraz ze stronami pirackimi niszczono by również te, które z piractwem praktycznie nie mają nic wspólnego.

Zobacz też: Nielegalnie pobierasz filmy i muzykę? Odetną Cię od sieci

Protect-IP Act. Co to takiego?

Protect-IP Act (PIPA) to projekt ustawy w Senacie Stanów Zjednoczonych oddający do rąk rządu i właścicieli praw autorskich kolejne narzędzia pozwalające na blokowanie stron łamiących prawa autorskie i oferujących podrobione towary. Ukierunkowany on jest przede wszystkim na strony, które zarejestrowane są poza Stanami Zjednoczonymi.

Kilka dni temu obecną treść ustaw SOPA i PIPA skrytykował prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. Jak stwierdził: "zmniejszają one wolność wypowiedzi osłabiając dynamikę i innowacyjność globalnego internetu".

Aktualizacja: 18 stycznia 2012 08:38

Zasoby anglojęzycznej Wikipedii rzeczywiście zostały zablokowane. Po otwarciu serwisu wyświetla się strona z komunikatem: "Wyobraź sobie świat bez darmowej wiedzy" i linkiem do podstrony, na której wyjaśniane są przyczyny protestu.