Wikipedia przyjmuje dotacje w Bitcoinach

Po kilku miesiącach namysłu władze Wikipedii zdecydowały się na zaakceptowanie dotacji w wirtualnej walucie Bitcoin. I w zaledwie tydzień jej fundusz zasilony został sporą kwotą.

Otrzymane Bitcoiny stanowią równowartość ponad 140 tysięcy dolarów (ponad 420 tysięcy złotych). Jak napisano to na blogu platformy Coinbase, zdecentralizowana natura Wikipedii jest tym samym, czym brak centralnego banku dla wirtualnej waluty, więc są to rzeczy pokrewne. Ludzie również dlatego chętnie przesyłają Bitcoiny, ponieważ są wówczas pewni, że cała kwota trafi do odbiorcy bez żadnych potrąceń ze strony banków czy władz. Wikimedia Foundation, czyli fundacja odpowiedzialna za rozwój wirtualnej encyklopedii, otrzymała w ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 18,7 milionów dolarów.

Wikipedia przyjmuje dotacje w Bitcoinach

Dla fundacji dotacje stanowią ważny krok w planach wdrażania projektu Wikipedia Zero, inspirowanego podobną akcją Facebooka. Projekt ten zakłada dotarcie poprzez sieci komórkowe do ponad 350 milionów osób w krajach rozwijających się. Działa on od niemal dwóch lat i dostępny jest w takich krajach jak Pakistan, Arabia Saudyjska, Malezja czy Tajlandia. Osoby przeglądające Wikipedię nie płacą za to operatorowi, a strony, które odwiedzają, nie są odliczane od limitu transferu.

Zobacz również:

  • Działo się w 2022 roku! O tych rzeczach będziemy pamiętać

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: