Wikipedia skorzysta z P2P do dystrybucji wideo

Fundacja Wikimedia zaczyna testy nowego mechanizmu, który pozwoli zmniejszyć koszta związane z udostępnianiem filmów w Wikipedii. Bardzo popularna wśród użytkowników funkcja wideo to przy dużych obrotach jedna z najdroższych usług internetowych.

Wikipedia nie zawiera reklam i utrzymywana jest wyłącznie z darowizn, które użytkownicy wpłacają na konto fundacji. Okazuje się, że nie jest możliwe, by pliki wideo były przechowywane w serwisie w tradycyjny sposób, bo encyklopedia znów mogłaby się znaleźć na granicy bankructwa.

Podobne problemy ma zresztą YouTube, którego koszta utrzymania do niedawna jeszcze przewyższały zyski serwisu.

Zobacz również:

  • Polska centrum pracy hybrydowej. Pierwsze w Europie Hybrid Workplace Experience Centre otwarte w Warszawie

Wikipedia chce teraz odejść od umieszczania filmów na swoim serwerze i współpracuje z konsorcjum P2P-Next nad projektem, który pozwoli wykorzystać technologię peer-to-peer do dystrybucji wideo. Do oglądania filmów służyć będzie specjalna wtyczka do przeglądarki - Swarmplayer (na razie dostępna wyłącznie dla Firefoksa).

Początek każdego nagrania znajduje się na serwerze HTTP, a w tym samym czasie komputer rozpoczyna pobieranie kolejnych części filmu z sieci BitTorrent. Po ściągnięciu wtyczki Swarmplayer już dziś możesz zacząć testy nowej usługi.

Wikipedia skorzysta z P2P do dystrybucji wideo

Graf ilustrujący sposób działania mechanizmu. (źrodło: Wikimedia Techblog)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: