Wikipedia testuje nowy edytor. Pomożecie?

Internetowa encyklopedia postanowiła w końcu zmienić swój edytor artykułów. Do tej pory formatowanie artykułów wymagało znajomości kodu znaczników, co było poważną barierą dla wielu użytkowników. Teraz Wikipedia udostępnia pierwszy prototyp nowego narzędzia edycji.

Wizualny edytor Wikipedii

Wikimedia Foundation udostępniła wizualny edytor dla Wikipedii i liczy na to, że spodoba się ona zarówno doświadczonym użytkownikom zaznajomionym ze znacznikami oraz nowym, którzy wcześniej nie edytowali tekstów w internetowej encyklopedii. Nowy edytor zawiera podstawowe funkcje takie jak formatowanie tekstu, kopiuj-wklej oraz cofnij i powtórz.

Na razie udostępniono wizualny edytor w wersji demonstracyjnej, w której można przetestować jego działanie na dostępnych artykułach. Jest to jeszcze niestabilne narzędzie dostępne tylko w języku angielskim. Wersje zlokalizowane pojawią się przy jego następnym wydaniu, a wprowadzenie edytora do powszechnego użytku planowane jest na czerwiec 2012 roku.

Wikimedia Foundation podaje na swoim blogu, że stworzenie wizualnego edytora jest być może najtrudniejszym projektem technicznym w historii rozwoju MediaWiki. Twórcy internetowej encyklopedii proszą użytkowników, by uczestniczyli oni w procesie testowania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Wikimedia będzie stopniowo wydawać łatki i aktualizacje aż do wprowadzenia finalnej wersji narzędzia.