Wikipedia uwolni treści chronione prawem autorskim?

Wikipedia rozważa zakup treści chronionych prawem autorskim i udostępnienie ich w domenie publicznej.

- To jeszcze nie projekt, ale idea - powiedział Jimmy Wales, założyciel i przewodniczący fundacji Wikimedia, w czwartkowym wywiadzie udzielonym IDG News Service.

Dwa tygodnie temu, wspólnota skupiona wokół Wikipedii otrzymała od Walesa e-mail zatytułowany "Trochę pomarzyć...". "Jimbo" pyta w nim, jakie treści chronione prawem autorskim należałoby rozpowszechniać za darmo.

Wales pisze w liście: "Chciałbym otrzymać od was przykłady prac, które chcielibyście, aby stały się wolne. Prac, w przypadku których, nie udaje nam się stworzyć darmowych odpowiedników. Takich, które teoretycznie mogłyby być zakupione i uwolnione".

List zawiera wskazówkę: "Niedawno zostałem zapytany o to samo, przez osobę, która ma możliwości, by coś takiego stało się faktem.", nie podaje czy jest to osoba w jakikolwiek sposób związana z Wikipedią.

W wywiadzie Wales odmówił odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Wikipedia zdobędzie pieniądze na sfinansowanie tego typu projektu - czy miałaby szukać sponsorów, czy opierać się na obecnym modelu finansowym, datkach od członków społeczności.

- Po zastanowieniu się, jakie treści chcemy uwolnić, przyjdzie czas na znalezienie sposobu, by nasz cel zrealizować - wyjaśnił Wales.