Wikipedia vs. Orange: 0,5 miliona adresów IP z zablokowaną edycją

Ponad 0,5 miliona użytkowników Neostrady zostało pozbawionych możliwości edycji Wikipedii bez zalogowania. Wszystko przez nazistowskie wpisy jednego z klientów Orange.

Wikimedia, organizacja zarządzająca Wikipedią, poinformowała o zablokowaniu 524 228 adresów IP należących do użytkowników Neostrady. Blokada została nałożona na rok i dotyczy edycji bez zalogowania wszystkich wersji językowych Wikipedii i innych projektów Fundacji.

Dlaczego?

"Powodem były pochodzące z tej sieci notoryczne i długotrwałe wandalizmy, polegające na niszczeniu haseł encyklopedycznych, stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych." - czytamy na blogu Wikimedia Polska.

Różne zdania

Wikimedia twierdzi, że wielokrotnie zgłaszała Orange przypadki wandalizmu jednego z jej klientów. Operator jednak nie podjął działań, aby ukrócić ten proceder. Z kolei przedstawiciel Orange przekonuje, że za każdym takim zgłoszeniem szły "działania wyjaśniające", o których informowana była Fundacja.

Ten sam troll

Zarówno Fundacja, jak i Orange uważają, że hejterskie wpisy są autorstwa tej samej osoby, która podejrzewana była o podobną aktywność kilka lat temu (przeczytacie o tym na blogu Wikimedii). Wówczas wprowadzona została roczna blokada wszystkich adresów klientów mobilnych Orange (i Play), lecz w wyniku nawiązanej współpracy i blokady trolla szybko ją zdjęto:

"Sprawą zainteresował się Orange, który na podstawie pokazanych im logów z działalności użytkownika przeszukał swoje rejestry (w których zapisywane jest jaki adres IP został przypisany danemu abonentowi), a po ustaleniu personaliów – skontaktował się ze swoim klientem. Zdecydowana reakcja Orange doprowadziła do zdjęcia 19 lipca 2012 blokad z usługi Neostrada i dostępu do Internetu przez „pomarańczowe” komórki."

Zbiorowa odpowiedzialność

Jak widać, Orange i Wikimedia nie mogą poradzić sobie z jednym wandalem, co doprowadziło do zastosowania odpowiedzialności zbiorowej dla użytkowników Neostrady. Operator podkreśla, że sprawę mocno komplikuje umożliwianie edycji bez rejestracji oraz twierdzi, że w sprawę powinny zostać zaangażowane organy ścigania, natomiast nałożona blokada nie na długo pomoże, ponieważ istnieją różne sposoby na ukrycie swojego prawdziwego adresu IP. Wikimedia zachęca natomiast do zgłaszania problemów z blokadą firmie Orange, co może w końcu zmusi ją do podjęcia odpowiednich działań.