Wimmer do Google: wasze usługi nie działają w Operze

Od dawna znane są problemy współpracy przegladarki Opera z niektórymi usługami Google. Dzisiaj kolejna odsłona tej sprawy. Paweł Wimmer, redaktor miesięcznika PC World i jeden z najbardziej znanych w Polsce webmasterów napisał do Google Polska list otwarty, w którym nawołuje internetowego giganta do dostosowania usług także pod kątem Opery.

Ostatnimi czasy Google przestał być tylko wyszukiwarką. W tej chwili na witrynie Google.com znajdziemy kilkadziesiąt usług - od map, słowniki czy przeszukiwarke sklepów po webowy pakiet biurowy. Opera, mimo, iż poprawnie pracuje z technologia AJAX, nie radzi sobie z opartymi o nią podserwisami Google. Grupa entuzjastów Opery w Polsce od dłuższego czasu próbuje wpłynąć na Google aby poprawił działanie swych usług tak, by poprawnie działały nie tylko w Internet Explorerze czy Firefoksie ale takze w ich ukochanej przegladarce. Dzisiaj dołączył do nich Paweł Wimmer.

List otwart Pawła Wimmera do Google Polska

Szanowni Państwo

Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Google zechciał przyjrzeć się bliżej problemowi niedostatecznej obsługi - lub wręcz jej braku - rozmaitych swoich serwisów przez przeglądarkę Opera. Typowe przykłady to Google Docs i Picasa Web Albums.

Wprawdzie użytkownicy Opery stanowią ciągle margines, ale społeczność skupiona wokół tej doskonałej przeglądarki odbiera taką sytuację z przykrością jako wyraz lekceważenia lub dyskryminacji, szczególnie w sytuacji, gdy ogromne fundusze są ciągle inwestowane przez Waszą firmę w rozmaite usługi - skądinąd bardzo cenne i przydatne dla niezliczonych milionów internautów.

Nie chcielibyśmy traktować takiego podejścia jako wyrazu walki konkurencyjnej - Firefox jest postrzegany przez część społeczności internetowej jako nieoficjalne narzędzie firmy Google - która byłaby niepotrzebna i sprzeczna ż żywotnymi interesami internautów. Tym bardziej, że użytkownicy Opery uważają Firefoksa za sprzymierzeńca w walce o standardy i dobry, przyjazny wszystkim Internet.

pozdrawiam

Paweł Wimmer

redaktor miesięcznika PC World Komputer