Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

W połowie września na polski rynek trafi zlokalizowana wersja multimedialnej wersji systemu Windows XP - Media Center 2005 r. W tej chwili w polskim oddziale Microsoftu trwają prace na przystosowaniem systemu do wymogów polskich użytkowników - nam udało się zdobyć pierwsze "zrzuty ekranu", na których obejrzeć można interfejs polskiego Windows XP Media Center Edition 2005.

Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

Jak zapewnia Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału koncernu Microsoft, data premiery systemu nie zmieniła się - multimedialny Windows w polskiej wersji językowej pojawi się na rynku 16 września.

Przypomnijmy - Windows XP Media Center Edition to system, umożliwiający przekształcenie komputera PC w multimedialny "kombajn" do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć.

Jego pierwsza edycja zaprezentowana została w 2002 r. W najnowszej wersji Windows XP MC - 2005 - znajdziemy m.in. nowy mechanizm zapisu płyt CD i DVD oraz możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatora MSN podczas oglądania telewizji czy przeglądania pokazu zdjęć (transparentne okno komunikatora wyświetlane jest w rogu ekranu). Ciekawą innowacją jest również obsługa dwóch tunerów TV oraz wsparcie dla telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).

Win XP MCE - tylko w OEM

System nie będzie dostępny w wersji pudełkowej - można go będzie kupić wraz z nowymi komputerami, wyposażonymi w komponenty, umożliwiające pełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez Windows XP MCE (m.in. pilota zdalnego sterowania, nagrywarkę DVD, tuner TV itp.).

Poniżej prezentujemy pierwsze screeny z polskiej wersji językowej systemu:

Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

Windows XP Media Center - główne menu multimediów.

Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

Folder Obrazy

Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

Menu nagrywania programu TV.

Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

Archiwum nagrań TV i opcje nagrywania.

Warto wspomnieć, że w przypadku multimedialnej wersji Windows XP zlokalizowanie systemu nie sprowadza się jedynie do przetłumaczenia menu i komunikatów - Microsoft musi przygotować również m.in. lokalny elektroniczny przewodnik po programach (który ułatwi użytkownikom wyszukiwanie i nagrywanie programów telewizyjnych) oraz zgromadzić odnośniki do serwisów oferujących w Polsce muzykę i filmy.

Polski i uaktualniony

System, który 16 września pojawi się na polskim rynku, będzie już uaktualniony o przygotowywany właśnie dodatek Emerald, który wyposaży Windows XP MCE 2005 m.in. w mechanizmy ochrony treści multimedialnych, usprawniony system nagrywania multimediów, uwzględniający m.in. technologię cyfrowych praw autorskich, rejestrację transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości i obsługę dodatkowych języków.

Będzie system, będą komputery

Jak zapowiadają przedstawiciele polskiego oddziału Microsoft, jednocześnie z premierą polskiej wersji Windows XP Media Center Edition na rynku pojawią się komputery PC z tym systemem - tzw. media center PC (wprowadzenie takich komputerów do oferty zapowiedział m.in. Optimus).

Jako, że system nie będzie dystrybuowany w wersji box, trudno precyzyjnie określić jego cenę - Bartłomiej Danek z Microsoftu zapowiada, że komputer z preinstalowanym Windows XP MCE będzie o ok. 80 zł droższy od identycznej maszyny z systemem Windows XP Home OEM.

Więcej informacji na temat Windows XP MCE znaleźć można m.in. w tekstach "Windows Media Center - edycja 2005 także w polskiej wersji!" oraz "Uaktualniony Win XP Media Center - wkrótce w Polsce".