Win XP Media Center po polsku - mamy pierwsze "screeny"!

W połowie września na polski rynek trafi zlokalizowana wersja multimedialnej wersji systemu Windows XP - Media Center 2005 r. W tej chwili w polskim oddziale Microsoftu trwają prace na przystosowaniem systemu do wymogów polskich użytkowników - nam udało się zdobyć pierwsze "zrzuty ekranu", na których obejrzeć można interfejs polskiego Windows XP Media Center Edition 2005.

Jak zapewnia Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału koncernu Microsoft, data premiery systemu nie zmieniła się - multimedialny Windows w polskiej wersji językowej pojawi się na rynku 16 września.

Przypomnijmy - Windows XP Media Center Edition to system, umożliwiający przekształcenie komputera PC w multimedialny "kombajn" do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć.

Jego pierwsza edycja zaprezentowana została w 2002 r. W najnowszej wersji Windows XP MC - 2005 - znajdziemy m.in. nowy mechanizm zapisu płyt CD i DVD oraz możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatora MSN podczas oglądania telewizji czy przeglądania pokazu zdjęć (transparentne okno komunikatora wyświetlane jest w rogu ekranu). Ciekawą innowacją jest również obsługa dwóch tunerów TV oraz wsparcie dla telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).

Win XP MCE - tylko w OEM

System nie będzie dostępny w wersji pudełkowej - można go będzie kupić wraz z nowymi komputerami, wyposażonymi w komponenty, umożliwiające pełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez Windows XP MCE (m.in. pilota zdalnego sterowania, nagrywarkę DVD, tuner TV itp.).

Poniżej prezentujemy pierwsze screeny z polskiej wersji językowej systemu:

Windows XP Media Center - główne menu multimediów.

Windows XP Media Center - główne menu multimediów.

Folder Obrazy

Folder Obrazy

Menu nagrywania programu TV.

Menu nagrywania programu TV.

Archiwum nagrań TV i opcje nagrywania.

Archiwum nagrań TV i opcje nagrywania.

Warto wspomnieć, że w przypadku multimedialnej wersji Windows XP zlokalizowanie systemu nie sprowadza się jedynie do przetłumaczenia menu i komunikatów - Microsoft musi przygotować również m.in. lokalny elektroniczny przewodnik po programach (który ułatwi użytkownikom wyszukiwanie i nagrywanie programów telewizyjnych) oraz zgromadzić odnośniki do serwisów oferujących w Polsce muzykę i filmy.

Polski i uaktualniony

System, który 16 września pojawi się na polskim rynku, będzie już uaktualniony o przygotowywany właśnie dodatek Emerald, który wyposaży Windows XP MCE 2005 m.in. w mechanizmy ochrony treści multimedialnych, usprawniony system nagrywania multimediów, uwzględniający m.in. technologię cyfrowych praw autorskich, rejestrację transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości i obsługę dodatkowych języków.

Będzie system, będą komputery

Jak zapowiadają przedstawiciele polskiego oddziału Microsoft, jednocześnie z premierą polskiej wersji Windows XP Media Center Edition na rynku pojawią się komputery PC z tym systemem - tzw. media center PC (wprowadzenie takich komputerów do oferty zapowiedział m.in. Optimus).

Jako, że system nie będzie dystrybuowany w wersji box, trudno precyzyjnie określić jego cenę - Bartłomiej Danek z Microsoftu zapowiada, że komputer z preinstalowanym Windows XP MCE będzie o ok. 80 zł droższy od identycznej maszyny z systemem Windows XP Home OEM.

Więcej informacji na temat Windows XP MCE znaleźć można m.in. w tekstach "Windows Media Center - edycja 2005 także w polskiej wersji!" oraz "Uaktualniony Win XP Media Center - wkrótce w Polsce".