Win2000 wreszcie bezpieczny?

Po blisko 3 latach od wprowadzenia na rynek i załataniu niezliczonej ilości dziur Microsoft Windows 2000 uzyskał prestiżowy certyfikat Common Criteria - gwarantujący, iż jest on bezpiecznym systemem operacyjnym.

Microsoft poinformował o tym we wtorek. Common Criteria jest niezależnym certyfikatem obowiązującym w 15 krajach (m.in. USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii). Jego przyznanie oznacza, iż system ostatecznie uznany za odpowiednio zabezpieczony - taka rekomendacja jest w niektórych krajach niezbędna np. do wykorzystania systemu w instytucjach rządowych.

Oczywiście, przyznanie Windows 2000 certyfikatu nie oznacza, ze system jest absolutnie bezpieczny i już nigdy nie zostaną w nim wykryte żadne "dziury" - Common Criteria jest jednak gwarantem, że wszystkie podstawowe komponenty systemu są odpowiednio zabezpieczone.

Podobny certyfikat uzyskał niedawno również system Trusted Solaris 8 firmy Sun Microsystems. O jego przyznanie stara się też Apple (dla MacOS) oraz firmy prowadzące prace nad różnymi dystrybucjami Linuksa.