WinFS najpierw w XP, a nie w Longhornie

Wszyscy sądzili, że Microsoft wprowadzi pierwszy raz technologię WinFS do systemu operacyjnego Longhorn (kolejna wersja systemu Windows, który ma się pojawić na rynku w 2006 r). Ostatnio Microsoft poinformował, że chce w pierwszym podejściu zagnieździć tę technologię w systemie Windows XP.

Technologia WinFS (Windows File and Storage System) oddziela dane od indywidualnych aplikacji i interfejsów i przechowuje je w specjalnej puli, współdzielonej przez szerokie grono użytkowników. Dostęp do danych umieszczonych w takiej puli mają nie tylko aplikacje zainstalowane na komputerze, ale również zdalni użytkownicy (sieć) i usługi webowe.

Gdy system Longhorn (klient) będzie gotowy, oprogramowanie WinFS będzie dostępne w wersji beta. System Longorn przeznaczony dla serwerów też nie będzie wspierać technologii WinFS. Microsoft obiecuje, nastąpi to dużo później, z chwilą udostępnienia jednej z kolejnych wersji serwerowego systemu Longhorn.

Warto przypomnieć iż Microsoft zapowiadał od dawna, że pracuje nad wprowadzeniem dwóch elementów stanowiących integralną część systemu Longhorn (Avalon - podsystem prezentacji i Indigo - podsystem komunikacji) do systemów Windows XP i Windows Server 2003. Teraz okazuje się, że elementy te wejdą w skład technologii WinFS, która zostanie najpierw wprowadzona do systemu XP (co do systemu Windows Server 2003 sprawa nie jest już taka pewna). W związku z tym niektórzy nawet spekulują, jak bardzo system Longhorn będzie się różnić od systemu XP.

Microsoft broni się i argumentuje, że chce najpierw zapewnić nowej technologii wsteczną zgodność ze swoimi starszymi produktami i wspierającymi je sterownikami.


Zobacz również