WinHEC: więcej o Longhornie

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali na konferencji WinHEC o zsynchronizowaniu prac nad obydwoma - client i server - wersjami systemu operacyjnego o roboczej nazwie Longhorn. Koncern zapowiedział również premiery kilku innych produktów.

"Prace nad obydwoma wersjami Longhorna zostały zsynchronizowane" - zapowiedział w swoim wystąpieniu Jim Allchin z Microsoftu. Wedle oficjalnych zapowiedzi koncernu, Longhorn powinien trafić na rynek w 2006 r. - aczkolwiek, wbrew oczekiwaniom, Allchin nie podał oficjalnej daty premiery systemu. Nie wiadomo też na razie, czy zsynchronizowanie prac na obydwoma wersjami Longhorna oznacza, że trafią one na rynek jednocześnie - jeszcze niedawno Microsoft zapowiadał, że wersja serwerowa pojawi się w jakiś czas po 'kliencie'.

Microsoft potwierdził za to, ze wersja beta nowego systemu zostanie udostępniona na początku przyszłego roku. Jim Allchin przedstawił również pokrótce, jakie produkty Microsoft zamierza wprowadzać na rynek w najbliższym czasie. Jeśli chodzi o produkty biznesowe, to w tym roku pojawić się mają:

- Windows Server 2003 64-bit Edition;

- Windows Server 2003 Service Pack 1;

- Windows Small Business Server 2003 SP1;

- Virtual Server 2005.

Dodatkowo, w przyszłym roku koncern planuje wprowadzić na rynek nowe Windows Server 2003 i Windows Small Business Server 2003, a także Windows Storage Server (znany pod roboczą nazwą Storm).

Jeśli chodzi o produkty przeznaczone dla indywidualnych użytkowników, to w tym roku mogą spodziewać się oni Service Packa 2 dla Windows XP oraz nowej wersji Windows Media Playera. Microsoft planuje również wprowadzenie na rynek systemów: Windows XP Tablet PC Edition 2005, Windows CE 5.0 oraz Windows XP Media Center Edition (nowa wersja, ze wsparciem dla technologii Media Center Extender) oraz Windows XP 64-Bit Edition.

Allchin zaprezentował również narzędzia do przenoszenia danych, które posłużą użytkownikom do przenoszenia danych z komputera pracującego pod kontrolą Windows XP na nową maszynę, z zainstalowanym Longhornem. Jak wynika z prezentacji transferu będzie można dokonać poprzez sieć lokalną lub specjalny przewód USB.