WinRAR 3.50, ale na piątkę z plusem!

Ukazało się nowe wydanie jednego z najpopularniejszych na świecie programów do kompresji i archiwizacji danych - WinRARa. Do najważniejszych zmian w nowej wersji oznaczonej jako 3.5 należą: wprowadzenie możliwości zmiany przez użytkownika wyglądu interfejsu, optymalizacja kompresji oraz wprowadzenie kilku ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa. Aplikacja w wersji Beta nie jest, niestety, przetłumaczona na język polski. Prezentujemy szczegółowy spis nowości, zmian oraz ulepszeń. Zapraszamy również do pobrania programu w wersji Beta oraz stabilnej (razem z polskim pakietem językowym).

WinRAR to program, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ogromna liczba obsługiwanych formatów (ZIP, ARJ, CAB, LZH, TAR, GZ, TAR.GZ, BZ2, TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO CD image), funkcjonalność, ciągłe ulepszenia i znakomity tryb kompresji RAR sprawiają, że jest to produkt godny polecenia.

Do najważniejszych zmian, wprowadzonych w nowej wersji, należy możliwość zmiany wyglądu programu poprzez instalowanie tematów (themes). Odpowiednie pliki dostępne są pod adresem http://rarsoft.com/themes.htm Są one archiwami RAR, wystarczy je otworzyć aby zainstalować. Do zarządzania wyglądem należy skorzystać z menu "Options/Themes".

Kolejną nowością jest wprowadzenie obsługi (dekompresja) archiwów, które zostały stworzone przy wykorzystaniu formatu Zip64. Nowe rozszerzenie powstało z myślą o usunięciu ograniczeń w wielkości skompresowanego pliku, nałożonych na oryginalny format ZIP. Dodano też obsługę wieloczęściowych archiwów CAB.

Nowe opcje zaawansowane:

- "Delete archive" pozwala na usunięcie wypakowanych archiwów;

- "Check authenticity information" - kontrola procesu weryfikacji autentyczności informacji w plikach RAR;

- "Wait if other WinRAR copies are active" występuje w zaawansowanej części okna dialogowego przy kompresji lub dekompresji danych. Jeżeli pole jest zaznaczone, to program czeka, aż inne zadania WinRAR (tworzenie, modyfikacja, wypakowanie, archiwizowanie) dobiegną końca i dopiero wtedy rozpoczyna działanie. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy pracujemy z kilkoma archiwami na raz. Dzięki niej zadania zostaną ustawione w kolejce, a ich wykonywanie nie będzie obciążało zbytnio dysku twardego oraz wpłynie pozytywnie na wydajność komputera.

Moduły SFX (archiwa samodzielnie rozpakowujące)

Nie są już kompresowane przez UPX, więc mogą posiadać większe rozmiary. Poza tym poprzednia metoda wywoływała fałszywe alarmy w oprogramowaniu antywirusowym. Jeżeli jednak istnieje potrzeba wykorzystania skompresowanych modułów można pobrać UPX ze strony http://upx.sourceforge.net .

Domyślne logo SFX może zostać zastąpione przez dowolną grafikę bitmapową. Opcja ta nie działa jednak w systemach Windows 9x oraz ME, a także w przypadku kompresji modułów SFX przy użyciu UPX. Można też ustawić ikony SFX niż 32 x 32 piksele (z dowolną głębią kolorów). Również w tym przypadku funkcjonalność jest nieco ograniczona. Moduły DOS.SFX zostały przeniesione do programu RAR/DOS32. Jeżeli istnieje potrzeba stworzenia takiego archiwum przy użyciu WinRAR, po prostu należy przekopiować DOS.SFX do katalogu programu.

Pozostałe zmiany:

- Kreator pozwala na wyszczególnienie hasła w czasie tworzenia lub aktualizacji archiwum.

- Można dodać formaty plików, które teoretycznie nie są związane w programem - rozszerzenie 001. Wystarczy dodać odpowiedni wpis, aby WinRAR był automatycznie powiązany z tymi plikami.

- Nowy opcja pokazywania na kolorowo zaszyfrowanych lub skompresowanych plików NTFS: Settings/File List

- Nowa opcja blokowania pasków narzędziowych zapobiega przypadkowym zmianom w konfiguracji interfejsu.

- Dodano nowe klawisze skrótu.

Bezpieczeństwo:

- Wprowadzono opcje automatycznej zmiany nazwy plików, kiedy istnieje niebezpieczeństwo nadpisania i utracenia danych. Aplikacja automatycznie wprowadzi niezbędne poprawki.

- Program nie pozwala na otwieranie plików mających 5 lub więcej znaków spacji w nazwie. Na przykład "calc.txt .exe" nie zostanie otwarty, ponieważ wirusy często w ten sposób wprowadzają użytkownika w błąd. WinRAR usuwa takie przerwy z wyjątkiem pierwszej i ostatniej w czasie wyświetlania listy plików.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Aktualizacja: 11 kwietnia 2005 11:01

Pojawiła się kolejna wersja testowa wydania 3.50. Beta 2 zawiera jedynie poprawki do zgłoszonych błędów - obsługa nowego wyglądu programu, kilka nie działających opcji przy testowaniu archiwum, nie działające parametry w linii poleceń. Nadal nie ma polskiej wersji językowej.

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.


Zobacz również