WinRAR 5.0 w wersji beta gotowy do pobrania. Oferuje nowy format RAR 5.0

Użytkowników programu WinRAR prawdopodobnie ucieszy informacja, że pojawił już WinRAR 5.0 beta 1 i beta 2.

Firma RarLabs wydała służącą do kompresji plików aplikację WinRAR 5.0 w rozwojowej wersji beta 1. Wraz z nią otrzymujemy przede wszystkim nowy format archiwizacji RAR 5.0, w przypadku którego rozmiar maksymalnej kompresji słownika został zwiększony do 1 GB (64-bitowa wersja programu) i do 256 MB (32-bitowa wersja programu). Korzystając z niego musimy jednak pamiętać, że starsze wersje programu nie będą w stanie rozpakować tak stworzonego archiwum.

Co ważne, z rozpakowaniem archiwum przy dowolnym rozmiarze słownika (włącznie z granicznym 1 GB) radzi sobie nie tylko 64-bitowa wersja WinRARa 5.0, ale również 32-bitowa. Ponadto wspomniany format RAR 5.0 może w przypadku dekompresji korzystać z wielu rdzeni procesora. Nie w takim samym stopniu jednak, jak w przypadku kompresji, lecz pozwala mu to na poprawę szybkości dekompresji w przypadku dużych plików ze słabo skompresowanymi danymi, lub w przypadku korzystania z sum kontrolnych BLAKE2.

Warto też dodać, że rozwojowy WinRARa 5.0 pozbawiony został kilku różnych funkcji, takich jak np. weryfikacja autentyczności (ze względu na niewystarczający poziom niezawodności), czy dodawanie komentarzy do archiwów (nie są wspierane zarówno przez archiwa RAR 4.x, jak i RAR 5.0).

WinRAR 5.0 beta 2

Dzień po wydaniu bety 1 udostępniony został WinRAR 5.0 beta 2. Co wnosi? Nic nowego, poza usunięciem dwóch wykrytych błędów.

"Piątkę" WinRARa w wersji rozwojowej znajdziecie tutaj. Zapoznacie się tam również z pełną listą oferowanych przez nią nowości.