WinZip 10.0 - pierwsze spojrzenie

W ręce Internautów trafiła wersja beta najpopularniejszego chyba programu do kompresji plików dostępnego w sieci. WinZip 10 posiada wiele udogodnień dla użytkowników, a także wprowadza nową metodę kompresji, która pozwoli jeszcze bardziej "ścisnąć" nasze dane.

Pierwszą podstawową zmianą, jest podzielenie programu na dwie wersje: profesjonalną i standardową. W obydwu poprawiono wygląd okna aplikacji, a także zastosowano nową metodę podglądu archiwów, bardzo zbliżoną do tej, która znana jest nam między innymi w Eksploratorze Windows. Widok drzewa katalogów, pozwala użytkownikowi na bardziej przejrzyste przeglądanie skompresowanych plików i folderów. Ponadto, z poziomu programu, mamy możliwość tworzenia nowych folderów w istniejących archiwach, kasowania plików lub katalogów, oraz dodawania nowych plików do archiwum poprzez kliknięcie na nich i przeciągnięcie do okna aplikacji.

Aplikacja posiada też dwie nowe metody archiwizacji plików .zip - PPMd oraz bzip2. Według producenta, pozwalają one na jeszcze większy stopień kompresji naszych danych, a co za tym idzie oszczędność miejsca na dyskach. O ile poprzednia wersja programu 9.0 poradzi sobie z rozpakowaniem danych skompresowanych w formacie bzip2, to do dekompresji plików "ściśniętych" przy pomocy PPMd będziemy już musieli użyć WinZip 10.0.

WinZip 10.0 - pierwsze spojrzenie

Tak prezentuje się nowy WinZip 10.0

Wersja Pro aplikacji, pozwala na daleko idącą automatyzację działań związanych z archiwizacją. Dzięki funkcji "WinZip Job Wizzard" możemy tworzyć zadania, które po uruchomieniu dokonują automatycznej kompresji zdefiniowanych przez nas danych. Program tworzy ikonę, po kliknięciu na którą rozpoczyna zaprogramowany proces archiwizacji. Możemy również określić cykliczność owego zadania, tak by dokonywało się samodzielnie o wybranej przez nas porze.

Nieznana jest jak na razie data publikacji ostatecznej wersji programu. Cena wersji Standard wyniesie 29,95 USD dla użytkowników nowych lub 14,95 USD dla użytkowników chcących dokonać aktualizacji z wcześniejszych wersji. WinZip 10.0 Pro kosztować ma odpowiednio 49,95 USD lub 24,95 USD.

Więcej informacji o tym, co oferuje 10 edycja programu WinZip znajdziecie TU.