WinZip 9.0 - nowy wymiar pakowania

Firma WinZip Computing udostępniła najnowszą wersję niezwykle popularnego programu archwizującego - WinZip 9.0. Choć zmian doczekały się zarówno interfejs, jak i funkcjonalność programu, to użytkownicy nadal nie są w pełni usatysfakcjonowani - wciąż brakuje obsługi formatu RAR.

WinZip to jeden z najpopularniejszych programów do obsługi plików spakowanych w formatach ZIP, LZH, ARJ, ARC, CAB, TAR, Z, GZ, TAZ, TGZ, LZEXPAND, UUencoded, XXencoded, BinHex oraz MIME. Najnowsze wydanie aplikacji, oznaczone numerem 9.0, zawiera w sobie szereg zmian. Autorzy postawili na zwiększenie stopnia kompresji, poprawę funkcjonalności oraz na podniesienie poziomu bezpieczeństwa spakowanych plików. Niestety, pomimo stałej presji użytkowników, w programie nadal brakuje obsługi formatu RAR.

Najpoważniejszym unowocześnieniem wydaje się zaimplementowanie w programie systemu szyfrującego AES z 128 i 256 bitowymi kluczami (korzystającego z algorytmu kryptograficznego Rijndael). Dzięki takiej długości klucza złamanie hasła zabezpieczającego spakowane pliki w nowej wersji programu WinZip jest niezwykle trudne. Razem z nowym systemem szyfrującym pojawiły się również liczne udogodnienia w samym programie, znacznie ułatwiające korzystanie z szyfrowania (np. aktualnie można zaszyfrować pliki, które już są w archiwum, a nie tylko te, które są do niego dodawane).

Zwiększenie stopnia kompresji odbyło się na poziomie opcji Maksimum przy wyborze metody kompresji. Aktualnie obok metody Maximum (portable) pojawiła się nowa, Maximum (enhanced deflate), zapewniająca jeszcze lepszą kompresję, jednak brak zgodności z poprzednimi wersjami programu WinZip (starszymi niż wersja 8.1).

Istotnym unowocześnieniem jest również wprowadzenie do najnowszej wersji programu obsługi 64 bitowych archiwów Zip. Poprzednie wydania WinZipa limitowały liczbę plików w archiwum do 65535 oraz rozmiar spakowanego pliku (oraz archiwum) do 4 GB. Dzięki rozszerzonej wersji Zipów ograniczenie to zostało zniesione – program automatycznie zastosuje nową odmianę archiwum w przypadku przekroczenia limitów.

Istotnych zmian doczekała się również funkcjonalność programu. Dodano m.in. rozbudowaną pomoc w formie dokumentu HTML, możliwość szybkiego podglądu zawartości archiwum (po najechaniu kursorem myszy na plik w Eksploratorze Windows pojawi się okienko z listą pierwszych 25 plików będących zawartością archiwum), wyeksponowano najczęściej używane przez użytkowników funkcje, poprawiono interfejs użytkownika oraz dodano różne menu kontekstowe w zależności od rodzaju pliku.

Demo WinZip 9.0 do pobrania z serwisu FTP PC World On-line:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2946/WinZip.9.0.html

Więcej informacji:

http://www.winzip.com


Zobacz również