Winamp 5.06 - kolejna odsłona, czy ostatnia?

Ukazała się najnowsza wersja Winampa - niezwykle popularnego programu do odtwarzania plików audio i wideo. W najnowszej wersji 5.06 wyeliminowano poważne luki w zabezpieczeniach oraz usunięto błąd, powodujący niestabilność aplikacji. Dodatkowo wprowadzono także kilka usprawnień. Pozostaje jednak pytanie, czy w obliczu niedawnego odejścia kolejnych założycieli firmy NullSoft spod skrzydeł AOL, nie jest to przypadkiem ostatnia aktualizacja tego produktu? Czy jeszcze kiedyś dane nam będzie usłyszeć o nowej wersji Winampa?

Winamp

Winamp

W piątym wydaniu popularnego odtwarzacza plików multimedialnych kompletnie przebudowano interfejs programu oraz zmodyfikowano zestaw dostępnych funkcji. Aplikacja znakomicie radzi sobie praktycznie z wszystkimi obecnymi na rynku formatami plików muzycznych i wideo (m.in. MP3, OGG, AAC, WAV, MOD, XM, S3M, IT, MIDI, AVI, ASF, MPEG, NSV).

Interfejs programu jest kompatybilny ze skórkami wszystkich poprzednich wersji (1.x, 2.x, 2.9x oraz nowoczesnymi skórkami Winampa 3, które nie chciały współpracować z wcześniejszymi edycjami). Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji Color Schemes - 44 schematy kolorów dla konkretnej skórki. Zwolenników efektów wizualnych ucieszy fakt pojawienia się modułu zawierającego wtyczkę MilkDrop, która jest jednym z najlepszych pluginów do wizualizacji muzyki. Winamp 5 obsługuje pluginy wersji 2, jednakże nie obsługuje komponentów Winamp3.

Dostępna w bezpłatnej wersji Full rozbudowana biblioteka mediów Media Library zawiera m.in. automatyczną funkcję skanowania konkretnego katalogu wraz z uzupełnieniem danych o utworach z internetowego serwisu CDDB. Poszczególne kolumny oraz widoki możemy dostosować do własnych potrzeb. Dodatkowe informacje o płycie, z której pochodzi dany utwór wizualizują się w najniższym oknie (okładka, odnośniki do stron internetowych, krótka biografia artysty). Media Library to również miejsce, z poziomu którego możemy zgrać i skonwertować nagrania z płyty CD. Przy rippowaniu płyt zakres bitrate zawiera się w przedziale od 64 do 320 kbps. Dostępne są 4 formaty wynikowe: AAC (Advanced Audio Codec), AACPlus, MP3 (tylko w płatnej wersji Pro) oraz WAV. Prędkość zgrywania danych z płyty w wersji bezpłatnej jest ograniczona do 2x w przypadku konwersji na format AAC. Wszystkich fanów internetowego radia z pewnością ucieszy zaimplementowana biblioteka internetowych stacji radiowych i telewizyjnych, których zasoby są automatycznie pobierana z Sieci.

W wersji 5.06 wyeliminowano poważny błąd, który objawiał się zawieszeniem aplikacji po wyczyszczeniu listy odtwarzanych utworów, zaktualizowano wtyczkę JTFE do wersji 0.96ff, załatano luki bezpieczeństwa i wyeliminowano inne drobne błędy aplikacji.

Co dalej z Winampem?

Przez ostatni rok, zespół developerów pracujących nad Winampem przeszedł poważne przeobrażenia. Jako pierwszy jego szeregi opuścił Justin Frankel (pod koniec stycznia br.) - człowiek, który stworzył Winampa i w 1999 roku sprzedał firmę Nullsoft za 100 milionów USD koncernowi AOL (America Online). Wkrótce w jego ślady poszli kolejni - Tom Pepper, Francis Gastellu oraz Christophe Thibault. W ostatnich dniach jeden z kluczowych developerów, Steve Gedikian, zdecydował się na zasilenie szeregów Apple. To właśnie odejście Gedikiana zbudziło dyskusję na temat mglistej przyszłości Winampa. Jak mówi jeden z byłych develeperów programu, który zastrzegł sobie anonimowość, w tej chwili nie ma nikogo, kto aktywnie zajmowałby się pracami nad rozwojem tej aplikacji. Czy będziemy zatem świadkami końca ery Winampa?

Ann Burkat, rzecznik AOL próbuje uspokoić sytuację tłumacząc, iż koncern oddany jest Winampowi całym sercem. Miesięcznie programowi przybywa 5 milionów nowych użytkowników, zaś sprzedaż płatnej wersji Pro odtwarzacza, kształtuje się na poziomie 60 tysięcy egzemplarzy.

Zapraszamy do pobrania Winamp Full i Winamp Lite z naszego serwisu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej programu.