Winamp 5.1 - zakosztuj przestrzennego dźwięku

W Internecie pojawiła się najnowsza wersja bardzo popularnego odtwarzacza multimediów firmy Nullsoft. Winamp 5.1 Surround Edition to pierwsza wersja tej aplikacji posiadająca pełne wsparcie dla dźwięku przestrzennego. Do tej pory wszyscy szczęśliwi posiadacze zestawów głośników 5.1 lub 7.1 musieli korzystać z wtyczek lub innych programów do odtwarzania muzyki, aby w pełni cieszyć się z możliwościami jakie oferuje ich sprzęt.

Winampa nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Ten kombajn do odtwarzania plików multimedialnych towarzyszy nam i służy od roku 1997. Może nie wszyscy wiedzą, ale program Nullsoftu był bodajże pierwszym, w którym zastosowano możliwość zmiany tak zwanych "skórek", czyli wyglądu aplikacji. Największą popularność program zyskał w czasach 2.x i następnie 2.9x. Kolejna odsłona programu - wersja 3.x - okazała się być kompletnym niewypałem. Była na tyle niedopracowana, że obciążała procesor i skutecznie spowalniała pracę nawet bardzo szybkich maszyn. Wielu użytkowników zachęconych większym numerkiem bardzo szybko przeżywało rozczarowanie i migrowało z powrotem do wersji 2.x.

2+3=5

Winamp 5.1 Surround Edition

Winamp 5.1 Surround Edition

Obecna wersja 5.x została udostępniona w 2004 roku. Co ciekawe, światła dziennego nigdy nie ujrzała wersja 4.x. Programiści Nulsoftu tłumaczą to tym, że wersja 5.x łączy w sobie najlepsze cechy jakie oferowała wersja 2.x i 3.x. W związku z prostym równaniem Winam 2 + Winamp 3 = Winamp 5 zrezygnowano z produkcji wersji 4.x.

Wersja 5.x została wyposażona w możliwość odtwarzania utworów audio we wszystkich najpopularniejszych formatach, obsługę plików wideo (jak na razie bez wsparcia dla formatów QuickTime i Real Video), oraz bibliotekę mediów, podobną do tej, którą oferują aplikacje Apple i Microsoft. Aplikacja pozwala na wykorzystanie "skórek" z poprzednich wersji, a także wtyczek, lecz tylko tych stworzonych dla Winamp 2.x i 2.9x.

Co nowego

Najważniejszą innowacją w wersji 5.1 jest zaimplementowanie obsługi dźwięku przestrzennego. Do tej pory program nie posiadał wbudowanego wsparcia dla obsługi więcej niż 2 głośników i trzeba było instalować specjalną wtyczkę, która odpowiadała za umożliwienie pełnego wykorzystania zestawów głośników 5.1 i 7.1. Czy wprowadzenie tej opcji dopiero w wersji 5.1 było założeniem producentów, pozostaje na razie w kwestii domysłów. Ponadto poza poprawieniem kilku błędów, wprowadzono kilka ciekawych opcji. Teraz aplikacja posiada koder formatu ACCPlus, który oferuje obsługę do 48 osobnych kanałów, oraz koder Microsoft WMA. SHOUTcast Wire to nowa funkcja, pozwalająca na subskrypcję i przeglądanie plików multimedialnych za pomocą kanałów RSS.

Winamp 5.1 Surround Edition na pewno nie jest produktem rewolucyjnym. To po prostu kolejna wersja sprawdzonego i bardzo popularnego kombajnu do odtwarzania multimediów. Prawdopodobnie wszyscy ci, którzy odwrócili się od aplikacji firmy Nullsoft tylko z powodu braku obsługi dźwięku przestrzennego zechcą ją przynajmniej przetestować. Pozostałych Winamp 5.1 raczej nie przekona.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przeprowadzonym przez PC World Online pojedynku Winampa z Windows Media Playerem produkt Nullsoftu zdecydowanie pokonał przeciwnika. Jednak w dyskusji między użytkownikami ani razu nie wytknięto Winampowi braku obsługi dźwięku przestrzennego.


Zobacz również