Winamp 5 - finał!

Panie i Panowie, mamy go! Ostateczna i pełna wersja odtwarzacza Winamp 5, wreszcie ujrzała światło dzienne. Po kolejnych kilku edycjach 'kandydatów do wersji finalnej', wypuszczanych jeden za drugim, było już jasne, że Nullsoft zbliża się do prezentacji końcowego produktu. A oto i on.

Winamp 5 Final. Lekko zmodyfikowana stylistyka.

Winamp 5 Final. Lekko zmodyfikowana stylistyka.

Winamp 5 Final dostępny jest w dwóch wersjach: bezpłatnej (Standard) oraz płatnej (Pro). W ramach darmowej edycji możemy także wybierać pomiędzy wersją Lite oraz Full (wersja Full wzbogacona jest o moduł biblioteki mediów oraz obsługę plików wideo). Płatna wersja Pro (w cenie 14,95 USD) zawiera dodatkowo moduł umożliwiający zgrywanie i konwersję nagrań z płyt CD do formatu MP3 lub AAC oraz natychmiastowy zapis własnych kompilacji muzycznych na nośniki CD z maksymalną prędkością 48x.

Diabeł tkwi w szczegółach

Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu programu, to lekko zmodyfikowany interfejs. Nullsoft rozpoczął eksperymentowanie z wyglądem aplikacji już od wersji trzeciej, jednak ze względu na problemy z wydajnością (nawet na dość 'silnych' komputerach) nie było to chyba najlepsze posunięcie. Przy piątej edycji wyszło to zdecydowanie lepiej, a, co warte podkreślenia, jest ona kompatybilna ze skórkami wszystkich poprzednich wersji (1.x, 2.x, 2.9x oraz nowoczesne skórki Winampa 3, które nie chciały współpracować z wcześniejszymi edycjami).

Diabeł tkwi w szczegółach, czego kolejnym przykładem są Color Schemes - 44 schematy kolorów dla konkretnej skórki, dostępne pod przyciskiem Config (znajdziemy tu 3 zakładki: Equalizer, Options i Color Schemes). Tradycjonalistom przywiązanym do prostoty Winampa 2 oddano możliwość przełączenia się na klasyczną skórkę pozbawioną fajerwerków (Options -> Skins -> Winamp Classic).

Wyjątkowa biblioteka

Bilbioteka mediów w Winamp 5

Bilbioteka mediów w Winamp 5

Dostępna w bezpłatnej wersji Full rozbudowana biblioteka mediów Media Library, przypomina trochę rozwiązanie znane już z Windows Media Playera lub aplikacji Apple'a - iTunes. Automatyczna funkcja skanowania konkretnego katalogu wraz z uzupełnieniem danych o utworach z internetowego serwisu CDDB, w zależności od zasobności zbiorów muzycznych zajmuje trochę czasu, lecz warto poczekać. Poszczególne kolumny oraz widoki możemy dostosować do własnych potrzeb. Dodatkowe informacje o płycie, z której pochodzi dany utwór, wizualizują się w najniższym oknie (okładka, odnośniki do stron internetowych, krótka biografia artysty). Media Library to również miejsce, z poziomu którego możemy zgrać i skonwertować nagrania z płyty CD. Poziome okno z lewej strony wyświetla między innymi pozycję Devices, pod którą znajduje się napęd CD. Jeśli przełączymy się na niego i w głównym oknie pojawi lista utworów z płyty, poniżej znajdziemy przycisk 'Rip'. Ustawienia zgrywania oraz konwersji plików ustawiamy po naciśnięciu 'Rip' i wybraniu opcji 'CD ripping preferences'. Zakres bitrate zawiera się w przedziale od 64 do 320 kbps. Dostępne są 3 formaty wynikowe: AAC (Advanced Audio Codec), MP3 (tylko w wersji Pro) oraz WAV. Prędkość zgrywania danych z płyty w wersji bezpłatnej jest ograniczona do 2x w przypadku konwersji na format AAC.

Winamp na filmowo

Moduł filmowy w Winamp 5

Moduł filmowy w Winamp 5

Moduł odtwarzający pliki wideo dostępny jest z poziomu przycisku Video/Vis (umożliwia aktywację trybu wideo lub trybu wizualizacji). Po włączeniu okna w zależności od zawartości w prawym górnym rogu widnieje przycisk 'Switch to'. Z poziomu trybu filmowego dostępne są 4 wielkości ekranu (Full Screen, Normal Size, Double Size oraz Maximize Window). Pod odtwarzanym plikiem w wąskim pasku widnieją informacje o rozdzielczości oraz liczbie klatek na sekundę.

Bezpłatny Winamp 5 Standard Full do pobrania z naszego FTP'a:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2439/Winamp.Full.5.Final.html

Bezpłatny Winamp 5 Standard Lite do pobrania z naszego FTP'a:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2440/Winamp.Lite.5.Final.html

Więcej informacji: http://www.winamp.com


Zobacz również