Winamp - 8 obowiązkowych wtyczek: lepszy dźwięk, teksty piosenek, sterowanie pilotem

Feeria barw, wizualne i dźwiękowe spacery w kosmosie czy efekty graficzne generowane "pod" twój głos. To wszystko potrafią zaprezentować dodatki do Winampa, niekwestionowanego króla odtwarzaczy multimedialnych. I choć udziały w rynku powoli odbierają mu Windows Media Player i Foobar 2000, zapewne właśnie Winampa polecisz koledze, który dostał swój pierwszy komputer w życiu. A jeśli go naprawdę lubisz, podsuniesz mu też garść zaprezentowanych poniżej wtyczek.


Najnowsza wersja programu, Winamp 5.56 PL, powinna zaspokajać potrzeby 90 procent miłośników muzyki. Ale nawet ci do końca usatysfakcjonowani użytkownicy powinni zainstalować przynajmniej kilka dodatkowych wtyczek.

Ściągnij Winamp 5.56 PL

Dźwięk pierwsza klasa

Winamp - 8 obowiązkowych wtyczek: lepszy dźwięk, teksty piosenek, sterowanie pilotem

Ustawienie korektora wytłumiające hałas z otoczenia. Bardzo spłyca dźwięk.

Jak posługiwać się standardowym korektorem graficznym, wiedzą wszyscy: żeby wydusić z komputera lepsze basy, trzeba przesuwać do góry suwaki z lewego końca skali. Chcąc zagłuszyć zewnętrzny hałas bez zwiększania głośności, należy podciągnąć suwaki ze środka skali. Ale na korektorze świat dźwiękowych dodatków się nie kończy.

Winamp - 8 obowiązkowych wtyczek: lepszy dźwięk, teksty piosenek, sterowanie pilotem

24-bitowe przetwarzanie dźwięku dzięki bibliotece MAD libmad.

MAD libmad zastępuje domyślny dekoder MP3 rozpowszechniany z Winampem. Instalacja wtyczki nie zalicza się do najłatwiejszych: trzeba ręcznie skopiować bibliotekę in_mad.dll do katalogu Winamp\Plugins oraz wybrać MAD Plug-in w oknie Opcje | Preferencje | Wtyczki | Wejściowe.

Trud powinien się jednak opłacić: MAD oferuje wyższą precyzję dekodowania sygnału audio, co audiofilom posiadającym nowoczesne karty dźwiękowe z 24-bitowymi przetwornikami ma gwarantować większą głębię dźwięku.

Ściągnij MAD libmad

Obowiązkowy dodatek do Visty i Windows 7

Winamp sprawia kłopoty?

Z aplikacją w zasadzie nie ma problemów, ale jeśli już jakieś powoduje, to najczęściej poważne zniekształcenia dźwięku, trzaski lub przeskoki utworów. Gdyby pojawiły się zakłócenia, zrestartuj komputer. Następnie spróbuj odinstalować program, samodzielnie skasuj katalogi C:\Program Files\Winamp i C:\Program Files\Winamp Toolbar, włącz większy bufor danych twardego dysku (patrz artykuł "Vista szybsza niż XP") oraz zainstaluj aplikację raz jeszcze.

Jeśli żadne z rozwiązań nie pomoże, wybierz Opcje | Preferencje | Wtyczki - Wyjściowe, zaznacz opcję Nullsoft: Wyjście DirectSound, kliknij Konfiguruj i usuń zaznaczenie opcji Zezwalaj na akcelerację sprzętową.

Posiadacze komputerów z systemem Windows Vista i Windows 7 koniecznie powinni zainstalować OpenAL Output 1.9 i sterowniki do karty dźwiękowej obsługujące OpenAL. Ponieważ następcy XP nie współpracują bezpośrednio z kartą z użyciem DirectX, większość przekształceń dźwięku generowana przez procesor. Karta muzyczna się marnuje i dopiero OpenAL Output pozwala jej na rozwinięcie skrzydeł.

Ściągnij OpenAL Output 1.9

Mp3HD to ważny dodatek dla użytkowników nowoczesnego formatu MP3 HD. Za jej pomocą Winamp rozpozna utwory w nowym formacie i pozwoli na porównanie, w czym MP3 HD jest lepsze od MP3 - wtyczka pozwala bowiem przełączać normalną jakość odtwarzania (MP3) na wysoką (HD) i odwrotnie.

Ściągnij Mp3HD

Winamp - 8 obowiązkowych wtyczek: lepszy dźwięk, teksty piosenek, sterowanie pilotem
Dodatek AudioProc powinien przypaść do gustu posiadaczom dużej biblioteki multimediów. Włączenie i wyłączenie AudioProc nie spowoduje żadnych zmian dźwięku w nowoczesnym utworze, różnica będzie słyszalna dopiero przy bogatej bibliotece utworów z różnych okresów, zwłaszcza niepoddawanych remasteringowi. Jeśli rippowałeś utwory bezpośrednio z czarnych płyt, wtyczka zmieni ich brzmienie - nie będziesz musiał regulować głośności po każdej zmianie MP3-ki.

Ściągnij AudioProc

Wtyczka Skywalker dodaje pogłos i echo, co sprawia wrażenie, że dźwięku słucha się w wielkiej sali. Przy zgaszonym świetle i zamkniętych oczach oraz odpowiednio dobranych, spokojnych utworach (np. "Pulstar" czy "Albedo 0.39" Vangelisa) muzyka brzmi, jak gdyby żywcem została wzięta z "Odysei kosmicznej 2001".

Ściągnij Skywalker

Jeśli chcesz ściągnąć powyższy film z YouTube, wykorzystaj programy opisane w artykule "Pobieraj z YouTube - jak ściągnąć filmy bez kombinowania"

Czytaj dalej: wtyczki generujące efekty wizualne >>