Winamp na piątkę

Dwa plus trzy równa się pięć, tak właśnie powstał najnowszy Winamp 5. Według twórców, łączyć zalety popularnej serii 2.x oraz mało udanej wersji 3, która miała wiele niedociągnięć. Tym razem użytkownicy nie powinni czuć się zawiedzeni, nawet mimo wprowadzenie płatnej wersji Pro.

Z powodu niedoskonałości Winampa 3 programiści z Nullsoft od pewnego czasu intensywnie pracowali nad nowym wydaniem, mając przy tym na uwadze wciąż ogromną popularność wśród użytkowników serii 2.x. W Internecie pojawiały się regularnie, w krótkich odstępach czasu, kolejne testowe edycje wersji 5. W końcu odtwarzacz ukazał się w dwóch odmianach: płatnej Pro oraz bezpłatnej Standard. Wersję komercyjną wyposażono w moduł do ripowania płyt CD-Audio w formatach MP3 i ACC oraz funkcje nagrywania własnych składanek na zapisywalnych płytach CD z maksymalną prędkością 48x. Wersję Standard podzielono jeszcze na Lite i Full. Ta druga oferuje znacznie większą funkcjonalność, m.in. obsługę nowych skórek, ripowanie (AAC) i nagrywanie CD z prędkością 2x, moduł Media Library oraz zintegrowany tuner radiowo-telewizyjny.

Program istotnie wydaje się Winampem 2 w nowej, atrakcyjnej skórce. Układ interfejsu nie został radykalnie zmieniony, a konserwatyści mogą nawet skorzystać z klasycznej skórki odtwarzacza. Do dyspozycji są ponadto skórki przygotowane do wszystkich wcześniejszych wersji programu (1.x, 2.x, 2.9x oraz 3). Warto przy tym zaznaczyć, że w piątce korzystanie z najnowszych, atrakcyjnych graficznie skórek nie powoduje już takiego spadku wydajności, jak w wersji 3.

Twórcy przygotowali jeszcze jedną niespodziankę - ponad 40 schematów kolorów do interfejsu graficznego. Dotrzesz do nich, klikając przycisk &Config&, umieszczony u dołu głównego okna odtwarzacza. Znajdziesz tam jeszcze dwie karty: &Equalizer& (korektor graficzny) oraz &Options&. Standardowo twórcy dołączyli do programu dwie wtyczki wizualizacyjne: udoskonaloną AVS oraz Milkdrop. Efekty wizualizacji można oglądać w oknie wyświetlanym po kliknięciu przycisku &Video/Vis& lub na pełnym ekranie. Winamp 5 jest kompatybilny z wtyczkami przygotowanymi do wersji 2.x.

Nawigację po dużej kolekcji plików dźwiękowych ma ułatwić moduł Media Library. Korzystając z funkcji automatycznego skanowania, program pobierze informacje o utworach ze wskazanej lokacji, a następnie wyświetli je w postaci listy. Teraz można już korzystać m.in. z szybkiej wyszukiwarki, wpisując nazwę wykonawcy, tytuł utworu czy nazwę albumu. Po wybraniu utworu w dolnej części okna Media Library zobaczysz dodatkowe informacje, takie jak zdjęcie artysty, okładka płyty czy łącze do biografii (funkcja ta działa tylko wtedy, gdy jesteś połączony z Internetem).

Nie zrezygnowano z funkcji odtwarzania plików filmowych. Winamp 5 radzi sobie z formatami WMV, MPG, NSV. Funkcje odtwarzania wideo pojawią się po użyciu przycisku &Video/Vis&. Program może pracować w trybie pełnoekranowym lub wyświetlać obraz w oknie.

Warto również wspomnieć, że po wprowadzeniu Winampa 5 twórcy zmienili wygląd strony internetowej programu. Można z niej pobrać, oprócz samego odtwarzacza, tysiące skórek i wtyczek lub wybrać jedną z wielu internetowych radiostacji.


Zobacz również